"KLP dhe KLGJ, proces jo i ligjshëm"

Tuesday, 08 Janar 2019 18:28

PD e cilëson në shkelje të ligjit procesin e ngritjes dhe emërimit të drejtuesve të KLGJ dhe KLP. Këshilltari juridik Gazmend Bardhi tha se ky proces i shërbeu qeverisë për të kontrolluar politikisht drejtësinë.

Bardhi: Është tashmë fakt që të dy drejtuesit e KLGJ dhe KLP ishin dhe vendimet e para të këtyre organeve, janë dy njerëz të përzgjedhur personalisht nga Edi Rama.

Dy të përzgjedhurit për të drejtuar KLP dhe KLGJ sipas Bardhit nuk plotësojnë dhe kjo është konstatuar edhe nga Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit (ONM).

Bardhi: Ne kemi paralajmëruar emërimet përkatëse të këtyre dy individëve, të cilët sipas ONM nuk përmbushnin kriteret për të qenë anëtarë të KLGJ dhe KLP. Ky nuk është konstatimi i opozitës, por është konstatim i ONM. Në kohën kur qeveria, pavarësisht rekomandimit për përjashtim që dha ONM për dy drejtuesit e KLGJ dhe KLP, i përfshiu në procesin e shortimit. U bë e qartë nga PD dhe opozita që ata po përfshihen në proces sepse Edi Rama dhe qeveria kërkon që nëpërmjet individëve që nuk përmbushin kriteret për të drejtuar dhe për të qenë anëtar të Këshillit, të ketë kontroll mbi KLP dhe KLGJ.

Qëllimi i kapjes së KLGJ dhe KLP sipas këshilltarit demokrat është kontrolli i dy institucioneve të rëndësishme, SPAK dhe BKH.

Bardhi: Janë këto institucione që do të luftojnë korrupsionin dhe krimin e organizuar, që tmerrojnë Ramën dhe ministrat e korruptuar, për shkak se detyra funksionale e këtyre institucioneve të luftojnë korrupsionin dhe lidhjen e politikanëve me krimin e organizuar.

Gazmend Bardhi tha se i gjithë procesi është i paligjshëm, ndërsa sipas tij ajo që nisi si reformë në drejtësi po përfundon si instrument që qeveria të kontrollojë sistemin.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Aktualitet

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Bjarke Ingels Group (BIG) ka konfirmuar se mbetet “i ngazëllyer” për “përfshirjen e vazhdueshme” në zhvillimin e ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, pa dhënë asnjë detaj në lidhje me...

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Kulturë

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Ibrahim Kodra, kur ishte 17 e pak vjeç, ishte “bursjer në kursin e dytë Daltë”. Për shkak të pamundësisë ekonomike, i lutet drejtorisë së Institutit Teknik “Naim Frashëri” në Tiranë...

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Kulturë

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Se shkrimtarja amerikane Daniel Steel ishte në një periudhë kohe një nga emrat më të dëgjuar të letërsisë, këtë e dinë të gjithë ata që kanë shkuar qoftë edhe një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!