Eksportuesit në kushte “emergjence” – Kërkojnë ndërhyrjen e qeverisë, kostot transferohen tek qytetarët

Premte, 11 Janar 2019 16:33

Biznese eksportuese po përballen me një situatë të vështirë ekonomike, pasi kanë mbi një vit që nuk janë rimbursuar, me vlera të prapambetura që shkojnë deri në 200 mijë euro për subjekt, ndërsa janë dëmtuar ndjeshëm edhe nga mbivlerësimi i lekut.

Union i Eksportuesve të Shqipërisë shprehet se këto kosto do ti paguajnë qytetarët shqiptarë.

Eksportuesit kërkojnë nga qeveria që të marrë masa për të zgjidhur këtë situatë, ndërsa shprehen optimist për dialog, me ndryshimet që ndodhën së fundmi në qeveri.

Zhvlerësimi i euros ka sjellë dëm tek kompanitë eksportuese duke u përkthyer në rënie fitimi me 2/3, pasi të ardhurat janë në euro dhe shpenzimet janë në lekë.

Këto kompani punësojnë një numër të lartë qytetarësh, shumica prej të cilëve me nivel të ulët arsimor.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Aktualitet

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Bjarke Ingels Group (BIG) ka konfirmuar se mbetet “i ngazëllyer” për “përfshirjen e vazhdueshme” në zhvillimin e ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, pa dhënë asnjë detaj në lidhje me...

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Kulturë

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Ibrahim Kodra, kur ishte 17 e pak vjeç, ishte “bursjer në kursin e dytë Daltë”. Për shkak të pamundësisë ekonomike, i lutet drejtorisë së Institutit Teknik “Naim Frashëri” në Tiranë...

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Kulturë

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Se shkrimtarja amerikane Daniel Steel ishte në një periudhë kohe një nga emrat më të dëgjuar të letërsisë, këtë e dinë të gjithë ata që kanë shkuar qoftë edhe një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!