Ulen tarifat përmbarimore – Gjykata rrëzon ankesën, udhëzimi hyn në fuqi

Premte, 11 Janar 2019 16:37

Në fund të dhjetorit, ka hyrë më në fund në fuqi udhëzimi i ri i Ministrave të Drejtësisë dhe Financave për tarifat e shërbimit përmbarimor privat. Udhëzimi i nxjerrë në muajin gusht të vitit të kaluar ishte ankimuar në Gjykatën Administrative nga Dhoma e Përmbaruesve Privatë. Por, Gjykata Administrative e Apelit rrëzoi përfundimisht kërkesën e tyre, duke i hapur rrugë zbatimit të tarifave të reja.

Pas një beteje që zgjati më shumë se një vit, ministria e Financave dhe ajo e Drejtësisë e rishikuan udhëzimin e shumëdebatuar të vitit 2017, që rriti në përmasa marramendëse tarifat e shërbimit. Udhëzimi në fjalë u kundërshtua ashpër sidomos nga Shoqata Shqiptare e Bankave, e mbështetur edhe nga Banka e Shqipërisë, Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore. Sipas tyre, rritja e tarifave ishte e pajustifikuar dhe e pambështetur në argumente ekonomikë. Në shenjë proteste për tarifat e vitit 2017, bankat kishin bojkotuar shërbimet e përmbaruesve privatë.

Udhëzimi i ri, i firmosur në gusht 2018, i ul tarifat fikse të shërbimit nga dy deri katër herë, në varësi të shumës apo vlerës së pasurisë që do të ekzekutohet.

Sipas Shoqatës së Bankave, edhe me udhëzimin e ri tarifat janë relativisht të larta dhe të pakrahasueshme me praktikat më të mira ndërkombëtare, sidomos për pjesën e tarifave fikse. Megjithatë, së paku, udhëzimi i ri sjell përmirësime të mëdhja krahasuar me atë të vitit 2017. Sistemi bankar ende këmbëngul për një reformë tërësore në fushën e përmbarimit, për të sjellë eksperiencat më të mira dhe standardet më të përparuara.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Aktualitet

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Bjarke Ingels Group (BIG) ka konfirmuar se mbetet “i ngazëllyer” për “përfshirjen e vazhdueshme” në zhvillimin e ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, pa dhënë asnjë detaj në lidhje me...

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Kulturë

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Ibrahim Kodra, kur ishte 17 e pak vjeç, ishte “bursjer në kursin e dytë Daltë”. Për shkak të pamundësisë ekonomike, i lutet drejtorisë së Institutit Teknik “Naim Frashëri” në Tiranë...

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Kulturë

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Se shkrimtarja amerikane Daniel Steel ishte në një periudhë kohe një nga emrat më të dëgjuar të letërsisë, këtë e dinë të gjithë ata që kanë shkuar qoftë edhe një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!