Takimi me Mogherinin, flasin përfaqësuesit e Kosovës

Tuesday, 08 Janar 2019 12:39

Sot është zhvilluar një takim i përfaqësueses së lartë të BE, Federica Mogherini së bashku me delegacionin e Kosovës. Mësohet se takimi zgjati më shumë se 1 orë, ku menjëherë pas saj, dy përfaqësuesit e Kosovës, Fatmir Limaj dhe Shpend Ahmeti dhanë një deklaratë për media.

Ata theksuan se në takim u prezantua roli i delegacionit. Ahmeti tha se Kosova është e gatshme të zhvillojë dialogun me Serbinë.

“Mogherini ka thënë që me normalizim nënkupton mbylljen e secilës çështje të hapur, përfshirë edhe njohjen. Sipas saj, BE përkrah secilën marrëveshje që përfaqëson vlerat e Bashkimit Evropian”, tha Ahmeti.

Ndërkohë, Limaj theksoi se në takim u fol edhe për taksën me Serbinë. Kreu i PSD tha se në bisedime me Mogherinin u shpreh qëndrimi për mosheqjen e kësaj takse.

Ekipi i dialogut përbëhet nga Blerim Shala, Avni Arifi, Shpend Ahmeti, Fatmir Limaj, Behgjet Pacolli, Enver Hoxhaj, Mahir Jagcilar, Dardan Gashi, Visar Ymeri dhe Dukagjin Gorani.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Aktualitet

Teatri Kombëtar, kompania BIG e projektit nuk e mohon ndarjen nga Fusha.shpk

Bjarke Ingels Group (BIG) ka konfirmuar se mbetet “i ngazëllyer” për “përfshirjen e vazhdueshme” në zhvillimin e ndërtesës së Teatrit Kombëtar në Tiranë, pa dhënë asnjë detaj në lidhje me...

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Kulturë

Rinia e varfër e Ibrahim Kodrës

Ibrahim Kodra, kur ishte 17 e pak vjeç, ishte “bursjer në kursin e dytë Daltë”. Për shkak të pamundësisë ekonomike, i lutet drejtorisë së Institutit Teknik “Naim Frashëri” në Tiranë...

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Kulturë

Daniel Steel, shkrimtarja e pavlerësuar që hyri në librin Guinness

Se shkrimtarja amerikane Daniel Steel ishte në një periudhë kohe një nga emrat më të dëgjuar të letërsisë, këtë e dinë të gjithë ata që kanë shkuar qoftë edhe një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!