1979/Nga tornitor në radist ambasade

E mërkurë, 05 September 2018 11:04

Nga Kastriot Dervishi

Regjimi komunist siç e kam thënë shumë herë ka qenë në radhë të parë mbizotërim i injorancës mbi inteligjencien. Pavarësisht ndryshimit të viteve dhe konsolidimit të të keqes në këtë vend, ky parim ka qenë udhëheqës gjithnjë. Historia e viteve të paratë regjimit dihet. Historitë me filloristë byroistë, ministra, gjeneralë e kolonelë dihen, por kontributi i klasës punëtore dhe fshatarësisë kooperativiste ka vijuar edhe në vitet kur pushteti ishte forcuar dhe shteti sigurisht ishte rrënuar e çuar përtokë. Një punonjës i gdhendjes së metaleve, pra tornitor, la punën në kombinatin e tekstileve “Stalin” në Tiranë dhe u dërgua për të punua në ambasadë jashtë vendit. Shihni urdhrin e partisë bashkëlidhur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Probleme me Nissan-in, arrestohet shefi i saj

Globi

Probleme me Nissan-in, arrestohet shefi i saj

Shefi ekzekutiv i kompanisë së automobilëve, 'Nissan', Carlos Ghosn, është arrestuar pasi një hetimi dhe ku u dol në përfundimin se për disa vite me radhë ka fshehur të dhënat...

"Takimi i Teatrit Kadri Roshi" në Gjirokastër, fiton trupa e Elbasanit

Kulturë

"Takimi i Teatrit Kadri Roshi" në Gjirokastër, fiton trupa e Elbasanit

Gjirokastra për 7 ditë më radhë u kthye në kryeqendrën e teatrit. Në qytetin e gurtë u mbajt edicioni i parë i festivalit "Takimi i Teatrit Kadri Roshi" ku fituese...

Ortek bore në Dardhë, bllokohet rruga

Aktualitet

Ortek bore në Dardhë, bllokohet rruga

Situata e reshjeve të dëborës në zonën e Korçës është problematike. Një tjetër ortek dëbore ka rënë në zonën e Dardhës, duke shkaktuar probleme.Në vendin e njohur me emrin ‘Muri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!