1944/Hyrja e diktatorit në Tiranë, hiqet bashkëpunëtori kryesor

E Enjte, 06 September 2018 18:09
Majtas fotoja origjinale dhe djathtas e manipuluara Majtas fotoja origjinale dhe djathtas e manipuluara

Nga Kastriot Dervishi

Vijojmë ciklin e manipulimit të fotove historike. Më 28 nëntor 1944 Enver Hoxha hyri në Tiranë duke ardhur nga rruga e Elbasanit. Për herë të parë dilte para popullit të kryeqytetit. Bëri një xhiro të gjatë. Ndryshe nga foto e luftës, nuk është i zhubravitur, por i hekurosur e pispillosur. Kjo xhiro e kryeministrit të qeverisë së rigonit, instaluesit të krimit dhe fukarallëkut është pasqyruar në disa foto. Pak prej tyre janë përdorur në libra dhe albume të ndryshme. në krah të djathtë të E.Hoxhës gjatë hyrjes së Tiranë është Koçi Xoxe. Për shkak se në asnjë botim nuk duhej të shfaqej pamja e tij, është paraqitur fotoja në këtë formë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Probleme me Nissan-in, arrestohet shefi i saj

Globi

Probleme me Nissan-in, arrestohet shefi i saj

Shefi ekzekutiv i kompanisë së automobilëve, 'Nissan', Carlos Ghosn, është arrestuar pasi një hetimi dhe ku u dol në përfundimin se për disa vite me radhë ka fshehur të dhënat...

"Takimi i Teatrit Kadri Roshi" në Gjirokastër, fiton trupa e Elbasanit

Kulturë

"Takimi i Teatrit Kadri Roshi" në Gjirokastër, fiton trupa e Elbasanit

Gjirokastra për 7 ditë më radhë u kthye në kryeqendrën e teatrit. Në qytetin e gurtë u mbajt edicioni i parë i festivalit "Takimi i Teatrit Kadri Roshi" ku fituese...

Ortek bore në Dardhë, bllokohet rruga

Aktualitet

Ortek bore në Dardhë, bllokohet rruga

Situata e reshjeve të dëborës në zonën e Korçës është problematike. Një tjetër ortek dëbore ka rënë në zonën e Dardhës, duke shkaktuar probleme.Në vendin e njohur me emrin ‘Muri i...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!