Ndryshimet në ligjin e dëmshpërblimit janë antikushtetuese

E Enjte, 13 September 2018 18:16
Ilustruese. Përfytyrimi i kampeve të komunizmit nga shtypi i emigracionit politik shqiptar Ilustruese. Përfytyrimi i kampeve të komunizmit nga shtypi i emigracionit politik shqiptar

Nga Kastriot Dervishi

Duke parë miratimin e ligjeve që janë në kundërshtim me ligje të mëparshme apo me vendimet e Gjykatës Kushtetuese, ka kohë që nuk habitem që antikushtetueshmëria është bërë që e zakonshme në këtë vend. Në kohën kur kemi administratën më të dobët qysh nga krijimi i shtetit, presim që xhevahire antiligjore t’i kemi përditë të pranishme. Sot Kuvendi i Shqipërisë miratoi disa ndryshime në ligjin nr.9831, duke vendosur edhe ndërprerjen e dëmshpërblimit për pasardhësit e personave të ekzekutuar apo dënuar nga diktatura komuniste. Të mjerët deputetë diskutonin duke mos e njohur as ligjin dhe as historikun e dëmshpërblimeve në vite. As arrinin të dallonin që procesi i viteve 1992-1997 është krejt tjetër nga ai që u vu në veprim nga viti 2009. Më tepër për të ardhur keq është fakti se sot u miratua një ligj antikushtetues për të cilin është shprehur qartë Gjykata Kushtetuese.

Me vendimin nr.34, datë 20.12.2005 Gjykata Kushtetuese ka vendosur shfuqizimin e nenit 1 të ligjit nr.9260, datë 15.07.2004 “Për disa shtesa e ndryshime në ligjin nr.7748, datë 29.07.1993 “Për statusin e ish të dënuarve dhe të përndjekurve politikë nga sistemi komunist”, i ndryshuar. Ky ligj e kufizonte të drejtën e përfitimit vetëm te të dënuarit, duke përjashtuar trashëgimtarët e tyre. Gjykata konsideroi antikushtetues këtë ligj dhe për këto arsye e shfuqizoi.

Nga ky vendim i Gjykatës Kushtetuese, mbi parimet e tij, në vitet 2006-2007 u diskutua projektligji i ri për dëmshpërblimin. Përfundimisht, Kuvendi i Shqipërisë miratoi ligjin nr.9831, datë 12.11.2007, “Për dëmshpërblimin e të dënuarve nga regjimi komunist”, i ndryshuar, i cili përfshin parimet e vendimit të Gjykatës Kushtetuese. Në bazë të këtij ligji u miratuan në vitet 2008-2013, 24 lista dëmshpërblimi, ndërsa në vitet 2013-2018 janë miratuar vetëm 3 lista dëmshpërblimi.

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!