15 shtator 1926, parlamenti shqiptar u vendos në godinën ku është sot teatri i kukullave

Premte, 14 September 2018 18:47

Nga Kastriot Dervishi

Legjislativi i shtetit shqiptar filloi jetën e vet në vitin 1920 në Tiranë. Deri në vitin 1926 punimet e tij u zhvilluan në godinën e Zija Toptanit (sot Akademia e Shkencave). Në vitet 1925-1928 Shqipëria pushtetin legjislativ e kishte në dy dhoma: Senatin dhe Dhomën e Deputetëve. Senati u vendos qysh në vitin 1925 në godinën që e njohim sot si teatrin e kukullave. Një vit më vonë aty u vendos edhe Dhoma e Deputetëve. Të dy këto organe përbënin Asamblenë Kushtetuese.

Fotoja bashkëlidhur që ruhet në AQSH, ka prapa shënimin e Mit’hat Frashërit se është ceremonia e fillimit të sesionit të parë të Dhomës së Deputetëve, datë 15 shtator 1926. Sipas procesverbaleve të kohës, sesioni parlamentar ka filluar të shtunën e 18 shtatorit, ndërsa nuk njoftohet nëse kjo e datës 15 shtator ka qenë ceremoni vetëm hapje. Lajmin për godinën e jep gazeta “Telegraf”. Në foto dallohen Pandeli Evangjeli (kryetar i Senatit), Kostaq Kotta (kryetar i Dhomës së Deputetëve), Musa Juka, Selaudin Blloshmi, etj.

Modifikuar më Saturday, 15 September 2018 13:51

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

Bota Shqiptare

Mbërrijnë në Prishtinë automjetet ushtarake amerikane për ushtrinë e Kosovës

24 automjete ushtarake “Humvee” kanë ardhur nga Shtetet e Bashkuara, në Kosovë. Këto mjete pritet të jenë në dispozicion të Forcave të Armatosura të Kosovës, të cilat pritet të themelohen me...

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Aktualitet

Çifti shkodran përplaset për pronat, gruaja: Ja more tokat fëmijëve të tu për vëllain!

Pronat duket se vijojnë të jenë burim konflikti në shumë familje shqiptare. Këtë të diel, në rubrikën “Shihemi në gjyq” ishin bashkëshortët nga Shkodra, Suzana dhe Gasper Rrotaj. Shkaku ishte një...

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Aktualitet

Pedagogia e Fakultetit Histori-Filologji Lili Sula: Unë sot jam student!

Me studentet protestues eshte bashkuar dhe pedagogia e Fakultetit Histori Filologji Lili Sula. Ne rrjetin social Fb znj.Sula shkruan:  - "Media mund të cungojë dhe tjetërsojë mendimin e një pedagogeje...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!