Racizmi në Britani: Asnjë person me ngjyrë në bordin 240 anëtarësh në sistemin e drejtësisë

Premte, 09 November 2018 19:21

Është zbuluar se asnjë anëtar i komunitetit me ngjyrë nuk është pranuar si anëtar i bordit që është përgjegjës për lirimin e kushtëzuar të personave të caktuar nga burgu. Sidoqoftë, shefja e këtij bordi, Caroline Corby, tha se prapa këtij lëshimi mund të qëndrojë një vlerësim i pavetëdijshëm dhe i paqëllimshëm, ndonëse bie në sy edhe prania e vogël e komuniteteve tjera pakicë, përpos zezakëve.

Ajo deklaroi se ndihet e shqetësuar për mungesën e diversitetit në bord, i cili përbëhet nga 240 anëtarë, 13 prej të cilëve i takojnë komunitetit aziatik ose grupeve tjera të pakicave. “Për momentin nuk kemi zezakë në bord dhe kjo paraqet një shqetësim jo të vogël për mua”, tha ajo për “BBC”-në. “Sidoqoftë, ne jemi shumë të interesuar që të kemi sa më shumë aplikues nga ky komunitet”, shtoi ajo.

Zonja Corbi u arsyetua edhe me numrin e vogël të aplikuesve. Eliminimi i tyre nga gara, sipas saj, ndodhi për shkak të rezultateve të dobëta gjatë dy fazave të para të një procesi vlerësuar që përbëhet nga pesë të tilla, ndonëse nuk dihen arsyet e këtyre rezultateve. “Ne kemi marrë mësim nga rundi i kaluar i rekrutimit sepse vërtet kemi pasur për objektiv që ta ndryshojmë këtë gjendje, por dështuam për ta arritur atë, prandaj jam e vendosur që e njëjta të mos na përsëritet më”, tha ajo.

Çështja e racizmit në Britani të Madhe është një çështje mjaft e ndërlikuar për shkak të rasteve ku njerëzit me ngjyrë nuk përfaqësohen në mënyrë të barabartë në institucione. Ata shpesh janë edhe objekt i paragjykimeve të ndryshme shoqërore, ndonëse legjislacioni i vendit garanton të drejta të barabarta pavarësisht përkatësisë racore, shkruan “The Guardian”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Shpellarët"

Kulturë

"Shpellarët"

Nga Shaqir Çerpja   Varrit të gjyshit unë iu luta, Me m'tregu pse m' thanë "shpellar" Ma kuptoi brengën lahuta, Nisi këngën një këngëtar.   Hajredin Pasha po vjen Radikës, Me ushtri prej Anadollit; Nis me i këndu "Lahuta"e...

Mali i Zi: Formimi i Ushtrisë së Kosovës duhet të jetë gradual

Globi

Mali i Zi: Formimi i Ushtrisë së Kosovës duhet të jetë gradual

Zyrtarë të Malit të Zi thonë se formimin i Ushtrisë së Kosovës duhet të jetë një proces gradual dhe të kontribojë në stabilitetin e rajonit. Ministri i Punëve të Jashtme, Srgjan...

Veprat e 6 kompozitorëve në një mbrëmje për publikun

Kulturë

Veprat e 6 kompozitorëve në një mbrëmje për publikun

Veprat muzikore të gjashtë kompozitorëve të njohur shqiptarë erdhën në një mbrëmje koncertore në Akademinë e Shkencave. Një koncert, që solli për të pranishmit një krijimtari muzikore të pasur, jo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!