Gjërat që duhet t’i dini para se të vendosni t’i prisni shkurt flokët

E Enjte, 08 November 2018 16:10

Nëse veç keni vendosur t’i preni flokët shkurt, atëherë shumë mirë – por, paraprakisht ka disa gjëra që duhet t’i dini.

Sigurohuni që është koha e duhur

 

Mos bëni një prerje serioze nëse jeni duke përjetuar një ndryshim të madh në jetën tuaj ose para ndonjë shfaqje publike. Nëse jeni duke marrë një vendim të rëndësishëm, t’i prisni shkurt në periudha të ndryshme mund të jetë një mënyrë për të testuar veten. Të humbasësh gjatësinë në fillim mund të duket frikësuese për shumë njerëz, por nëse njëherë e shihni sa kënaqësi është për të ndryshuar pamjen, mund të bëhet varësi.

Mos u tmerroni nga forma e fytyrës

“Fytyra ime mund të duket shumë e madhe!”, “Fytyra ime është shumë e rrumbullakët!”. Këto janë shqetësimet që i dëgjon çdo stilist çdo herë që është fjala për flokët e shkurta. Kur është në pyetje nëse mund të dukeni mirë me flokë të shkurta ka më shumë të bëjë me mendjen sesa me formën e fytyrës. Çelësi për stilin e duhur të flokëve është të gjeni se çka ju bënë të jeni më me vetëbesim.

Gjeni stilin e duhur të flokëve

Të bëni një prerje të keqe ta shpifë, por në fund mund t’i fshihni me gërsheta. Prerjet jo të duhura kur keni flokë të shkurta? Një det i pafund i ditëve duke u shikuar në pasqyrën dhe duke ju pëshpëritur flokëve për t’u rritur më shpejt. Sa më shkurt që i prisni flokët, aq më pak gabime mund t’i fshihni. Preja e shkurtër së pari varet nga prerja, jo nga produktet, jo nga mjetet që përdorni, dhe jo nga mënyra që i stiloni ato. Prerja është kryesorja. Gjetja e stilit të përkryer është çelësi kryesor, dhe nuk është vetëm gjetja e stilistit të duhur, por kush di të bëjë mirë stilin specifik që jeni duke kërkuar.

Mos punoni kundër flokëve

Kujdes çfarë thonë gënjeshtrat. Kur keni flokë të shkurtë, do të  tmerroheni sa ndryshe do të dukeni. Do të zbuloni gjëra për flokët që nuk i keni ditur se i keni, siç janë cullufet që nuk i keni ditur se i keni kur keni pasur flokët e gjata. Sa më mirë që stilisti jua prenë flokët në drejtim të rritjes së flokëve, aq më lehtë mund të kompensoheni për prerjen.

Mësohuni si t’i rregulloni flokët

Për t’u mësuar si t’i rregulloni flokët pasi të keni bërë një ndryshim drastik në frizurë, juve do t’ju nevojitet pak kohë për t’u mësuar. Kështu që, kur ta caktoni terminin për t’i prerë flokët, kërkoni edhe 15 minuta ekstra në fund në mënyrë që stilisti t’ju mësojë se si t’i rregulloni flokët e prera

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Agron Duka: Suvencionimi i Bujqësisë është sa 1 km rrugë me standardet e “Rilindjes"

Politikë

Agron Duka: Suvencionimi i Bujqësisë është sa 1 km rrugë me standardet e “Rilindjes"

Bujqësia është sektor jashtëzakonisht i vështirë prandaj s’ka edhe shumë PPP, tha ish-Ministri i Bujqësisë Agron Duka. Duke qenë kështu, e gjithë bota e subvencionon qeverinë, kurse tek ne subvencionimi është...

Panariti: Buxheti i Bujqësisë po rrudhet, fondet shkojnë për makina që të persekutohen bizneset lokale

Politikë

Panariti: Buxheti i Bujqësisë po rrudhet, fondet shkojnë për makina që të persekutohen bizneset lokale

Buxheti i sivjetëm për Bujqësinë është komplet jashtë logjikës normale, thotë ish-ministri Edmond Panariti. Me këtë buxhet ne ushqejmë vetëm bujqësinë e mjerimit, jo të eksporteve. Buxheti i Bujqësisë jo vetëm...

Pëparim Spahiu: Ka një paqartësi çdo bëhet me portet dhe aeroportet e Shqipërisë

Aktualitet

Pëparim Spahiu: Ka një paqartësi çdo bëhet me portet dhe aeroportet e Shqipërisë

Deputeti i LSI Përparim Spahiu, në fjalën e tij është ndalur në krizën e thellë që po kalon sektori i porteve dhe aeroporteve të vendit.  “Para një viti në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!