Presidenti Ilir Meta reagon për padinë ndaj Thaçit: Pafajësia e drejtuesve të UÇK dhe drejtësia e luftës është konfirmuar

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sot për padinë e Prokurorisë Speciale kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kreu të PDK-së, Kadri Veseli.
Në një mesazh në Facebook, kreu i shtetit shqiptar shprehet se beson në pafajësinë e drejtuesve të UÇK-së dhe drejtësinë e luftës së shqiptarëve të Kosovës.
 
“Lufta e UÇK-së, që iu imponua popullit të Kosovës nga shtypja dhe gjenocidi i regjimit kriminal të Millosheviçit, rezultoi se ishte e drejtë dhe vendimtare, jo vetëm për lirinë dhe themelimin e Republikës së Kosovës në kufijtë e njohur ndërkombëtarisht, por edhe për paqen, stabilitetin dhe ardhmërinë e saj europiane dhe të rajonit tonë.
Ne besojmë në pafajësinë e Presidentit Hashim Thaçi, ish-Kryetarit të Kuvendit, Kadri Veseli dhe të gjithë bashkëluftëtarëve të tyre. Edhe më parë janë ngritur akuza ndaj ish-drejtuesve të UÇK, por pafajësia e tyre dhe drejtësia e luftës është konfirmuar. Ne besojmë se kjo do të ndodhë përsëri”,- deklaron Presidenti Meta në mesazhin e tij.
Presidenti i Republikës është politikani i parë shqiptar që reagon nga Tirana zyrtare për padinë ndaj Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit
Lexoni edhe…
 
Tre ditë para takimit në SHBA, Haga ngre akuzë kundër Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit
 
Haradinaj: Besojmë në pafajësinë e Thaçit dhe Veselit. Lufta e UÇK-së ishte e drejtë
 
Njoftimi zyrtar për padinë e Thaçit dhe Veselit: Akuzohen për 100 vrasje
 
Akuza për krime lufte. VOA: Thaçi është rrugës për në SHBA
 
Grenell: Duam të krijojmë një mini-zonë ekonomike mes Kosovës dhe Serbisë

Sondazh

Banorët e Unazës së re Re në mbrojtje të kauzës së tyre duhet të:

Bota Shqiptare

Borell: Marrëveshja Kosovë-Serbi është vendimtare edhe për BE’në

Borell: Marrëveshja Kosovë-Serbi është vendimtare edhe për BE’në

Shefi për Politikë të Jashtme të BE-së, Josep Borrell, ka thënë dialogu Kosovë-Serbi ka synim normalizimin e raporteve ndërmjet dy vendeve. Ka thënë se po lehtësojnë një zgjidhje përfundimtare dhe...

Thaçi: Të hënën shkoj në Hagë ... si president i Kosovës

Thaçi: Të hënën shkoj në Hagë ... si president i Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, përmes një shkrimi drejtuar qytetarëve të vet ka njoftuar se të hënën do të udhëtojë për në Hagë me ftesë të Prokurorisë Speciale. Ndryshe nga Ramush...

A do të japë dorëheqjen? Ja si përgjigjet Hashim Thaçi

A do të japë dorëheqjen? Ja si përgjigjet Hashim Thaçi

Gjatë një konference për shtyp, pak ditë pas bërjes publike të akt-akuzave për krime lufte, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, përmendi edhe dorëheqjen nga posti i kreut të shtetit. Sipas tij...