80 vitet e Al Pacino, një mijë fytyrat e aktorit-legjendë

Saturday, 25 Prill 2020 16:23

Ikona e gjallë e kinematografisë ndërkombëtare Al Pacino feston sot 80-vjetorin. Në karrierën e tij të gjatë Al Pacino i ka dhënë jetë personazhëve që kanë mbetur gjallë në kujtesë, protagonist të filmave që janë në pjedestalin e kinemasë botërore, nga ‘Kumbari’ tek “Scarface”, ‘Arome gruaje’ e shumë të tjerë. Teksa kujton personazhet e Michael Corleone apo Carlito Brigate, Tony Montana apo Serpico, ka vetëm një shikim që të vjen në mendje dhe është ai i të famshmit Al Paciono.

 
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 • foto galeri
 1.  

I lindur në New York në 25 prill 1940 nga dy prindër emigrantë të ardhur nga Italia, Alfredo James Pacino e kaloi fëmijërinë në vështirësi, edhe për shkak se babai i tij e braktisi familjen. I favorizuar me një fytyrë që nuk harrohet shpejt, që në adoleshencë ai filloi të merret me aktrim dhe kthesa në jetën e tij vjen kur takon Lee Strasberg, mjeshtër i Actor’s Studio, që bëhet mentori i tij. Nga skëna e teatrove të vegjël dhe të panjohur në Big Apple ku ndodhi takimi që i ndryshoi atij jetën me Francis Ford Coppola, që i dhuroi rolin kyç të karrierës së tij, bosin Michael Corleone tek ‘Kumbaro’, duke bërë që të fillojë kështu ngjitjen në Olimpin e Hollywood-it, që falë sagës së famshme që pushtoi kinematë, bëri që ai të fitoi çmim Oscar në interpretimin e tij të parë të rëndësishëm.

Pas këtij vazhdojnë interpretimet që kanë mbetur në kujtesë të spektatorit si “Cruising” e William Friedkin, “Serpico” dhe “Quel pomeriggio di un giorno da cani” e Sidney Lumet, “Americani” e James Foley, “Scarface” dhe “Carlito’s Way” e Brian De Palma, “Insider” dhe “Heat” të Michael Mann, “Donnie Brasco” e Mike Newell, “Cdo e dielë e mallkuar” e Oliver Stone, “Insomnia” e Christopher Nolan, “Scent of a Woman”, remake e filmit të Dino Risi “Aromë Gruaje”, ku fitoi edhe një Oscar në 1993, pas 7 kandidaturash të shkuara bosh. “C’era una volta a… Hollywood” e Quentin Tarantino dhe “The Irishman” e Martin Scorsese me të cilat mori nominomin e 9 në Oscar. Aktori gjithashtu ka punuar edhe si regjizor me 3 filma dhe 1 dokumentar dhe në ekranin e vogël ka interpretuar në miniseritë e “Angels in America”, ku fitoi dy herë në Emmy dhe Golden Globe, në filmin e drejtuar nga Barry Levinson “You Don’t Know Jack – Il dottor morte” dhe “Paterno”, deri tek seritë e fundit të “Hunters” në Amazon.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Lifestyle

Rrezikojnë falimentimin!Rita Ora dhe Dua Lipa kërkojnë ndihmë

Dy këngëtaret e famshme shqiptare, Dua Lipa dhe Rita Ora, u janë bashkuar kolegëve Ed Sheeran, The Rolling Stones, Sir Paul McCartney dhe 1.500 këngëtarëve të tjerë, për të nënshkruar...

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

Kronikë

Aksident në rrugën e Zall Bastarit në Tiranë, mjeti del nga rruga, ndërron jetë pasagjeri 24- vjeçar

  TIRANANjë aksident me vdekje ka ndodhur në rrugën e Zallbastarit në Tiranë teksa ka ndërruar jetë një pasagjer 24- vjeçar. Saktësisht, një mjet ka dalë nga rruga tek vendi I quajtur...

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

Aktualitet

“Nuk më pëlqen fare kur …”- Zef Deda flet për aktrimin e djalit të tij Julian Deda dhe humorin në vendin tonë: S’janë të aftë të shkruajnë një batutë

  Aktori i mirënjohur Zef Deda ka folur hapur për mënyrën e aktrimit të artistëve të rinj sot. Ai është shprehur se sot aktorët nuk bëjnë për të qeshur pasi libretisti që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!