sigal banner

Bota Shqiptare

Ismail Kadare merr nënshtetësinë kosovare në moshën 87-vjeçare

Ismail Kadare merr nënshtetësinë kosovare në moshën 87-vjeçare

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, i ka dorëzuar shkrimtarit të mirënjohur Ismail Kadaresë Dekretin e nënshtetësisë së Republikës së Kosovës.   Në një reagim në Facebook, Osmani shprehet se shkrimtari Kadare vazhdon...

Firmoset marrëveshja për qeverinë e re në Mal të Zi/ 'Njohja e Kosovës nuk preket'

Firmoset marrëveshja për qeverinë e re në Mal të Zi/ 'Njohja e Kosovës nuk preket'

Udhëheqësit e tre grupeve kryesore të opozitës që fituan shumicën në zgjedhjet e 30 gushtit në Mal të Zi, nënshkruan të mërkurën një marrëveshje koalicioni, duke premtuar se qeveria e...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Presidenti i Kosovës: Do financohen projekte të mëdha infrastrukturore

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Reagon Presidenti i Kosovës: Do financohen projekte të mëdha infrastrukturore

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi reagon pas nënshkrimit të marrëveshjes në Shtëpinë e Bardhës midis Kosovës dhe Serbisë. Marrëveshja konsiderohet si e karakterit ekonomik, ndërkohë që siç thekson Thaçi në të...

Bota Shqiptare