Rrëzohet statuja e Kristofor Kolumbit në Minneapolis, dhuratë e një emigranti italian

Premte, 12 June 2020 08:13

Turma njerëzish shkatërruan një statujë të Christopher Columbus në Minneapolis, të mërkurën. Statuja  që u skalit nga një emigrant italian dhe iu dha dhuratë qytetit nga italo-amerikanët e Minesota.

"Statuja prej bronzi, 10 këmbë e lartë, u tërhoq nga baza e saj e granitit nga disa duzina njerëz, të udhëhequr nga një aktivist amerikan me origjinë nga Minesota, njoftoi Reuters. Shkatërrimi i pronave, statujave  dhe objekteve të tjera vjen si pasojë e trazirave në qytetet amerikane, pas një valë protestash, që shëpërthyen për vdekjen e George Floyd. Disa nga rebelët me ngjyrë kanë filluar të rrëzojnë monumentet historike për të cilat ata konsiderojnë fyese.

Sipas një faqe në internet të qeverisë së Minneapolis, "Skulptura prej bronzi e gjatë prej 10 metrash e Christopher Columbus, iu kushtua atij në 12 tetor 1931 dhe u prezantua si një dhuratë nga italo-amerikanët e Minesota. Skulptura qëndronte në një bazë graniti të kuq, të zbukuruar me gdhendje e perla deti dhe peshqish në majë të sipërme dhe në të dy anët janë shqiponja me krahë të përhapur sipër sferave në formë globi.

Autori i saj ishte skulptori Carlo Brioschi dhe vepra u inaugurua më 12 tetor 1931. Pati përpjekje për restaurimin dhe ruajtjen e saj  në 1992.

Në vitin 2015, gazeta “MinnPost” raportoi se Brioschi "ishte një skulptor me origjinë italiane, i cili emigroi në Shtetet e Bashkuara në 1899 - së pari në New York, ku ai do të punonte në Stacionin e Madh Qendror, dhe më pas në Shën Pali 10 vite më vonë."

Shkatërrimi i statujës vjen pasi kryengritësit në Virxhinia të cilët gjithashtu rrëzuan një statujë të Christopher Columbus këtë javë.

“Daily Wire” raportoi:  Statuja e Christopher Columbus në Parkun Byrd u rrëzua rreth orës 9 pas mesnate, "pas një demonstrimi paqësor jashtë statujës për nder të indigjenëve". Statuja u hoq nga themelet e saj, u shkatërrua, dhe iu vu zjarri dhe në fund e hodhën në liqenin e afërt.

 Gjatë fundjavës, protestuesit në Richmond rrëzuan një statujë të Gjeneralit të Konfederatës Williams Carter Wickham, e cila kishte qëndruar në Parkun Monroe që nga viti 1891. Ajo statujë u rrëzua dhe një protestues raportohet se urinoi mbi të para se të ikte. Një tjetër statujë në Parkun Monroe është ende në këmbë.

Javën e kaluar, Gov. Ralph Northam (D-VA) njoftoi se ai i kishte drejtuar Departamentit të Shërbimeve të Qeverisë së Virxhinisë për të hequr një statujë ikonike të Gjeneralit të Konfederatës Robert E. Lee, të pozicionuar në mes të Richmond në tokën në pronësi të shtetit.

Të mërkurën në mbrëmje, kryengritësit shkatërruan një statujë të Konfederatës në Virxhinia dhe, ndërsa statuja po binte, ajo goditi një njeri në kokë që raportohet se shkaktoi lëndime të rënda.

Modifikuar më Premte, 12 June 2020 09:36

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

Politikë

Denoncimi i PD: Skandal tek kopshti ‘4 Stinët’ në Tiranë, bashkia fshehu rastin me COVID-19, prokuroria të hetojë

  Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë që të hetojë në lidhje me rastin e mbylljes së kopshtit ‘4 Stinët’ në Tiranë, pas rasteve që u shfaqën me koronavirus. Në një dalje...

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Politikë

Nard Ndoka ironizon Ramën:Pse nuk bëhesh president i Flamurtarit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Nard Ndoka ka ironizuar me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, duke i thënë të bëhet president i Flamurtarit. Duke iu referuar deklaratës së kryetarit të PD, Lulzim...

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Politikë

Rakipi:Deklarata e Bashës, mjaft serioze! Rama kërkon garanci të mos marrë haraçin për gjithçka ka bërë!

Gazetari Ylli Rakipi, ka qenë i ftuar në emisionin “Në fokus” në TV T, ku ka komentuar deklaratat e Lulzim Bashës, lidhur me një ofertë për pazar, që i ka...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!