Inagurohet ne Has busti i Pjeter Bogdanit

E Enjte, 28 Prill 2022 19:26

 

Sot ne Has te Kuksit u zhvillua nje ceremoni per vendosjen ne kete vend te bustit te Imzot Pjeter Bogdanit, nje figure e ndritur e letersise se vjeter shqiptare i cili konsiderohet si kultivues dhe ndricues i ndergjegjes shqiptare dhe pararendes i rilindjes kombetare.

Kjo ceremoni dhe ky simpozjum me peshe dhe vlere kombetare kishte pjesemarres figura te ndritura si akademiku Sabri Hamiti ,Prof.Dr Aurel Plasari.

Busti u realizua nga dekani Artan Peqini i katedres se piktures dhe arteve te bukura dhe ishte sponsorizuar nga filantropi dhe biznesmeni Kadri Morina i cili dhe vete rrenjet e origjines i ka nga Kuksi.

Ky eveniment i sotem, por figura e Pjeter Bogdanit me shume se kurre kishin peshen dhe rendesine e drites te ndergjegjes kombetare ne nje kohe ku Shqiperia dhe kombi shqiptar ka me shume nevoje se kurre

Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...