1939/Emrat e rrugëve të reja në Tiranë pas pushtimit fashist

Premte, 25 September 2020 12:02

Pak ditë pas pushtimit fashist, Këshilli i Ministrave miratoi heqjen e disa emrave të vjetër, zëvendësimin e tyre me emra të rinj si dhe emërtime atje ku nuk kish pasur më parë. Me vendimin u autorizua Ministria e Punëve të Brendshme dhe urdhërua Bashkia e Tiranës për të kryer veprimet.

Me vendimin nr.5, datë 21.4.1939 të Këshillit të Ministrave, u ndryshuan emrat e rrugëve si vijon:

1-“Zog I” u bë “Vittorio Emanuele III”

2-“Mbretnesha Geraldina”  u bë “Mbretnesha Elena”

3-“Kostaq Kotta” u bë Galeazzo Ciano

4-Sheshi në Tiranën e re para shtëpisë së Pandeli Evangjelit u quajt sheshi “Savoja”

5-“Kostanzo Ciano” u quajt sheshi para Parlamentit

6-“Nana Mbretneshë”  u bë “Princi Umberto Savoia”

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

Politikë

Jamarbër Malltezi: 10 pyetje SPAK për vjedhjen e tokës së gjimnazit nga Carlo Bolino

  Drejtuesi i Departamentit të Mjedisit në PD, Jamarbër Malltezi ka ngritur dhjetë pyetje publikisht për SPAK në lidhje me skandalin e vjedhjes së tokës së një gjimnazi nga botuesi dhe...

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

Politikë

Artisti feston ditëlindjen/ Luan Rama uron me bejte Bashkim Alibalin: Kënga jote gëzim jete, këndofsh si djalë dhe njëqind vjet!

  Këngëtari i mirënjohur shkodran Bashkim Alibali feston sot ditëlindjen dhe një urim i veçantë i është bërë nga zëvendëskryetari i LSI-së Luan Rama. E duke qenë në Shkodër, ai ka zgjedhur...

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

Politikë

LSI, Durrës: Më 25 prill Durrësi do t’i thotë “JO” sektit korruptiv të rilindjes dhe shkelësit do përballen me drejtësinë

  Lëvizja Socialiste për Integrim, Durrës, i bën thirrje SPAK-ut dhe Prokurorisë Durrës, të vënë përpara drejtësisë abuzimin në dëm të banorëve të lagjes 4 në Durrës. Në një postim në Facebook...