1956/Udhëheqja, mendime për dhinë

E mërkurë, 05 Janar 2022 19:48
Duke lexuar protokollin nr.9, datë 19.3.1956 të Byrosë Politike të KQ të PPSH-së, në të cilën diskutojnë më shumë sekretari i parë i kësaj partie E.Hoxha dhe kryeministri M.Shehu, nxirren mendime të vlefshme mbi rolin e dhisë dhe kafshëve të tjera në dobi të ekonomisë popullore. Ja një pjesë e debatit:
Enver Hoxha: Shtesën e dhive mendoj mos ta lëmë në spontanitet. Unë nuk jam kundër dhisë, por të kesh dhi që mos të japin qumësht dhe kjo s'na intereson. Kam dëgjuar se në Martanesh dhitë japin sa një lopë, pra të tilla dhi të mbajmë.
Mehmet Shehu: Dhia më e keqe në Shqipëri, jep më shumë se delja më e mirë.
Login to post comments

Lajmet e fundit

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

Politikë

Britania në alarm për shqiptarë, deputetët: Të dërgohen në Ruandë, janë vend në paqe

  Fluksi i madh i emigrantëve shqiptarë që po përpiqen të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe, ka detyruar ligjvënësit atje të kërkojnë rikthim të skemës së Ruandës. Plani parashikon që individët...

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

Politikë

Qytetarët revoltohen para zyrës së tij, Çuçi largohet nga godina e Ministrisë së Brendshme

  Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi është larguar nga zyra e tij para fillimit të protestës për vdekjen e 7-vjeçares në Himarë, e cila u përplas nga skafi i drejtuar nga...

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

Aktualitet

3 arsyet pse siguracionin “Karton Jeshil” duhet ta merrni nga SIGAL UNIQA

  Gushti parashikohet të jetë muaji më i nxehtë i vitit dhe shumë prej nesh kanë nisur tashmë pushimet verore me zonat bregdetare janë destinacionet e preferuara.Disa zgjedhin Shqipërisë, ndërsa disa...