Condoleezza Rice: Putin "duket i destabilizuar"

Diel, 27 February 2022 21:27

Ish-sekretarja e Shtetit Condoleezza Rice
tha se presidenti rus Vladimir Putin duket
"i grregullt" dhe po "bret" nè dicka qè
ajo nuk e ka parè kurrè personalisht me
pare
"Ai ishte gjithmone llogaritès dhe i
ftohte. Por kjo èshtè ndryshe. Ai duket i
grregullt. Ka nje perkthim gjithnjè e mè tè
thelle, deluziv te historise, ishte
gjithmonè nje lloj viktimologjie pèr atè qè
u kishte ndodhur, por tani kthehet nè
fajèsim. Lenin pèr themelimin e Kievit.
ne Ukraine", tha Rice ne "Fox News
Sunday".
Rice èshtè takuar me Putinin disa here
gjatè karrieres se saj dhe tha se ai "po
zbret ne dicka gè nuk e kam parë
personalisht me pare".

 

Presidenti rus Vladimir Putin ngriti sot
statusin e gatishmèrisè pèr forcat e tij
berthamore, ndèrsa Rusia dhe Ukraina
luftojnè pèr te katèrtën dite.
Putin urdhèroi ministrin rus te mbrojtjes
dhe shefin e Shtabit te Pergjithshem te
Ushtrisè gè tè vendosin forcat e
parandalimit berthamor nè ne "regjim te
veçantè te detyrès luftarake". Lèvizja
sinjalizon se tensionet mund te kthehen
ne nie lufte berthamore.
"Ai po kercènon tani nje pershkallèzim
berthamor," tha ish-oficerja e
inteligjences DIA Rebekah Koffler.
"Ky nje kercènim i mbuluar - ose
ndoshta ne kercenim i tille i mbuluar
ai sapo u takua me shefin e tij tè shtabit te
pèrgjithshem dhe ministrin e mbroitjes.
Ai po e pershkallezon konfliktin ne
fushen berthamore me gellim qe te de-
pershkallezoje - që do té rrèzojè shpejt regjimin e Kievit, " tha Koffler,
transmeton Fox News.

 

Modifikuar më Hënë, 28 February 2022 18:09
Login to post comments

Lajmet e fundit

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

Politikë

Berisha: Hapja e negociatave do e motivojë edhe më shumë protestën

  Kryetari demokrat, Sali Berisha, komentoi në konferencën e përjavshme mundësinë e hapjes së negociatave me BE-në dhe ndikimin që do ketë një vendim i tillë te protesta. Berisha tha se...

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

Globi

Merr fund gjyqi historik në Paris: Terroristi Salah Abdeslam merr dënimin e përjetshëm

  Sulmuesi i vetëm i mbijetuar nga grupi që kreu sulmet e nëntorit 2015 në Paris është shpallur fajtor për akuza për terrorizëm dhe vrasje. Salah Abdeslam mori një dënim të rrallë...

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

Aktualitet

Stina e verës dhe rreziku nga zjarret/ Mos bëni kompromise me pronën tuaj. SIGUROHENI NË SIGAL

  Na pret përpara një verë e gjatë dhe tejet e nxehtë. Ky është parashikimi që bëjnë meteorologët dhe që në maj u përballëm me temperatura jo normale për muajinn.Ndërkohë nuk...