Urat i merr era dhe shiu, llafet i mbeten ministres Kumbaro

Tuesday, 08 May 2018 20:40

Nga Luçiano Boçi

Ministrja Kumbaro na kishte bërë një status “bombë”, pas debatit për Teatrin. Gjithmonë sipas mendjes së saj.E kishte titulluar “me sintaksë”, Llafet i merr era, puna mbetet....n.q.s nuk bie shiNë fakt ishte status tërkuzë....Merrte e rimerte, thurte e çthurte disa herë sharjet për opozitën dhe lavdërimet për veten që ç’të të them...Punë e rëndë kjo e Ministres po e prekshme ama.Kishte shfaqur madje pasion për thënien e Fishtës “dokrra hini”, pasi e ka dëgjuar nga liderri i vet, mgjs shtëpinë muze ja ka lënë rrafsh Fishtës, në mëshirë të fatit.Nuk ka faj se e magjeps shtëpia e diktatorit që e restauroi tak-fak, sa u bë ministre dhe tek e cila nuk i kursen buzëqeshjet vesh më vesh.Po si s’na kishe shkruar një fjalë për teatrin kombëtar, moj ministrja jonë?!Po si nuk the një fjalë të mirë për artistët, moj ministrja jonë, që tash tre muaj merren me VKM tënde “të pistë” të 2017, që i hap rrugë shembjes së zemrës kulturore të Tiranës dhe rrëmbimit të pronës publike?!Po si nuk përmende urat që zhduke me një rrebesh shiu dhe fortunë ere, moj ministrja jonë?!Po si nuk përmende Butrintin që po e qoftëzon, Gjirokastrën që po e shemb, Kishat e Voskopojës që po i shkatërron, Xhaminë e Plumbit që po e degradon?!Po qenke flokëgjatē, moj ministrja e Ramës!Po do mbetesh Ministrja më antikulturë, moj e Ramës!Po ligji i Trashëgimisë nuk është testament i objekteve që ke zhdukur, moj ministrja e ikonave “të burgosura”!

p.s fjala “moj” nuk ka qëllim fyes. Është për analogji.

Modifikuar më Tuesday, 08 May 2018 20:43
Login to post comments

Lajmet e fundit

Të gjitha detajet nga dasma më e përfolur, Armina dhe Shkëlzeni i japin sonte fund beqarisë

Politikë

Të gjitha detajet nga dasma më e përfolur, Armina dhe Shkëlzeni i japin sonte fund beqarisë

Armina Mevlani dhe Shkëlzen Berisha sonte kurorëzojnë historinë e tyre në martesë. 25 shtatori do të mbahet mend gjatë. Gjithçka nisi rastësisht, ndërsa sonte kur plotësohet rreth një dekadë nga...

“Gold” si Fjoralba/ Trajtohuni me SIGAL në spitalet më të mira të botës, Karta unike e Shëndetit, tashmë blihet edhe Online

Aktualitet

“Gold” si Fjoralba/ Trajtohuni me SIGAL në spitalet më të mira të botës, Karta unike e Shëndetit, tashmë blihet edhe Online

“Kush ka Shëndet, ka Shpresë; Kush ka Shpresë, ka GJITHÇKA” - Thomas Carlyle Të gjithë duam të jetojmë një jetë të shëndetshme dhe nuk na pëlqen të shkojmë në spitale...

Kjo është lamtumira më e madhe që ka parë bota ndonjëherë

Globi

Kjo është lamtumira më e madhe që ka parë bota ndonjëherë

Nga Hauke Herffs, BILD Kjo është një ditë që ndoshta nuk do të ndodhë më kurrë.      Funerali shtetëror i Elizabetës II fillon sot në Londër në orën 11:44. Funeral familjar, mega-akt shtetëror...