-Kujtesë nga Festivali Folklorik i Gjirokastrës, maj 2015, ku Ansambli “Dardania” i Tropojës shkëlqeu në mënyrë të veçantë me: "Kercimi…
Artistë të njohur shqiptarë dhe të huaj janë bërë bashkë për të sjellë në skenë shfaqjen “Rrugëtim në vetë të…
Teatri Metropol bën me dije se shfaqja premierë “Sherlok Holms dhe Langoi i Baskervillëve” është e fundit për këtë vit.…
Pianistja e njohur kosovare së fundi është prezantuar me koncert recital edhe në Sofje të Bullgarisë, pikërisht në Shtëpinë e…
Soni Malaj rikthehet në Festivalin e Këngës në RTSH pas 10 vitesh. Kjo mungesë e ka një arsye. “Në festivalin…
Ashtu si çdo fundvit,  Ministria e Kulturës organizon eventin e ndarjes se çmimit për veprën dhe përkthimin më të mirë…
Nga Shaqir Çerpja   Varrit të gjyshit unë iu luta, Me m'tregu pse m' thanë "shpellar" Ma kuptoi brengën lahuta,…
Veprat muzikore të gjashtë kompozitorëve të njohur shqiptarë erdhën në një mbrëmje koncertore në Akademinë e Shkencave. Një koncert, që…
Leonardo da Vinçi është italian, francezët nuk mund të kenë gjithçka… Kjo polemikë e ardhur nga Italia në lidhje me…
Tragjikomedia ”Hollyshit” erdhi gjatë fundjavës për publikun në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Tragjikomedia bazuar në veprën e…
Në Muzeun Historik Kombëtar u promovua mes studiuesish, diplomatësh dhe dashamirësh, libri “Naltësimi i Iskanderit” shkruar prej ish-kryeministrit të njohur…
Dialogu me Sylvia Iparraguirren – ndër shkrimtaret më të mëdha të sotme në Amerikën Latine – është i “pafundmë”. Ajo…

Lajmet e fundit

"Kërcimi i Kreshnikëve në Logun e Zanave”

Kulturë

"Kërcimi i Kreshnikëve në Logun e Zanave”

-Kujtesë nga Festivali Folklorik i Gjirokastrës, maj 2015, ku Ansambli “Dardania” i Tropojës shkëlqeu në mënyrë të veçantë me: "Kercimi i Kreshnikëve në Logun e Zanave". Ideja dhe realizimi: Deli...

8 muaj pa paga, punonjësit e Ujësjellësit të Selenicës në protestë

Aktualitet

8 muaj pa paga, punonjësit e Ujësjellësit të Selenicës në protestë

Punonjës të Ujësjellësit në Selenicë po protestojnë sot para Prefekturës, pasi kanë 8 muaj pa marrë pagat. Sipas kryetarit të Bashkisë së Selenicës, fondi i pagave është bllokuar nga ministria...

Deputetja e Vlorës: Vetëm nëse je me FRESH-in futesh në takim

Aktualitet

Deputetja e Vlorës: Vetëm nëse je me FRESH-in futesh në takim

Deputetja e PD-së, Nada Meçorapaj ka publikuar një video, nga takimi që po zhvillon Rama me studentët në Vlorë. Ajo thotë se takimi po mbahet me FRESHI-stat, dhe jo me studentët. “Nese...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!