Mijëra të evakuuar nga zjarret

Premte, 09 November 2018 11:24

Me mijëra banorë po evakuohen në Kaliforninë e Veriut, për shkak të zjarreve që kanë përfshirë pyjet dhe që po përhapen me shpejtësi drejt zonave të banuara. Zjarri, që nisi orët e para të së enjtes pranë Camp Creek është ndihmuar edhe erërat e forta dhe thatësia në pyje. Lagje të tëra, shkolla e spitale janë evakuuar, ndërsa disa prej banorëve në qytetin e Paradise mbetën të bllokuar nga flakët.

Autoritetet thonë se ka raportime ende të pakonfirmuara për viktima. Deri më tani, sipas BBC, flakët kanë shkatërruar rreth 20 mijë hektarë. Era me shpejtësi 80 kilometra në orë, bëri që zjarri të merrte përmasa të mëdha në vetëm pak orë, duke i detyruar disa prej banorëve që të braktisnin shtëpitë apo makinat, në mënyrë që t’i shpëtonin flakëve.

Nga ana tjetër, në jug në Ventura County pranë Los Angeles, erërat e forta po e bëjnë të vështirë përpjekjet për të vënë nën kontroll një tjetër zjarr masiv.

Autoritetet kanë urdhëruar evakuimin e banorëve në veri të Kalifornisë, në qytetin e Paradise, ku jetojnë rreth 26 mijë banorë, ashtu sikurse edhe në Magalia, Concow, Butte Creek Canyon dhe në zonat e Butte Valley. Ndërkohë, shërbimet e emergjencës vijojnë punën për t’u ardhur në ndihmë personave që kanë mbetur të bllokuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

"Shpellarët"

Kulturë

"Shpellarët"

Nga Shaqir Çerpja   Varrit të gjyshit unë iu luta, Me m'tregu pse m' thanë "shpellar" Ma kuptoi brengën lahuta, Nisi këngën një këngëtar.   Hajredin Pasha po vjen Radikës, Me ushtri prej Anadollit; Nis me i këndu "Lahuta"e...

Mali i Zi: Formimi i Ushtrisë së Kosovës duhet të jetë gradual

Globi

Mali i Zi: Formimi i Ushtrisë së Kosovës duhet të jetë gradual

Zyrtarë të Malit të Zi thonë se formimin i Ushtrisë së Kosovës duhet të jetë një proces gradual dhe të kontribojë në stabilitetin e rajonit. Ministri i Punëve të Jashtme, Srgjan...

Veprat e 6 kompozitorëve në një mbrëmje për publikun

Kulturë

Veprat e 6 kompozitorëve në një mbrëmje për publikun

Veprat muzikore të gjashtë kompozitorëve të njohur shqiptarë erdhën në një mbrëmje koncertore në Akademinë e Shkencave. Një koncert, që solli për të pranishmit një krijimtari muzikore të pasur, jo...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!