Çmime të shtrenjta dhe të ardhura të ulëta, shqiptarët blejnë më shtrenjtë se evropianët

Tuesday, 02 Janar 2024 18:26

Edhe pse kanë të ardhurat më të ulëta, qytetarët shqiptarë i blejnë produktet me çmime më të shtrenjta. Ky është rezultati sipas përditësimit të fundit të Eurostat për indeksin e çmimeve të konsumit, të dhënat e të cilit tregojnë se në Shqipëri shumë produkte dhe shërbime janë më të shtrenjta sesa mesatarja evropiane.

SYRI TV

Shumë produkte familjet shqiptare detyrohen që t’i blejnë më shtrenjtë sesa në vende të tjera evropiane, ndonëse kanë të ardhurat më të ulëta në Evropë. Eurostat publikoi indeksin e çmimeve të konsumit, me referencë mesataren e Bashkimit Evropian për produktet kryesore të shportës për vendet e BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Të dhënat që i përkasin vitit 2022 tregojnë se pijet alkoolike janë produkti që shqiptarët e blejnë më shtrenjtë se Evropa, me 25% më shumë se mesatarja evropiane. Pajisjet elektroshtëpiake janë gjithashtu të shtrenjta, teksa në Shqipëri kushtojnë 22% më shumë sesa mesatarja evropiane, e katërta në Evropë, pas Islandës, Maltës dhe Norvegjisë.

Nga ana tjetër, Shqipëria edhe pse është vend bujqësor, qumështin dhe djathin nuk i ka të lira. Rënia e numrit të krerëve, rritja e kostove dhe problemet me ekonominë e shkallës, për shkak të fermave të vogla kanë bërë që familjet shqiptare t’i blejnë këto produkte 11.8% më shtrenjtë sesa mesatarja europiane, duke u renditur në vendin e 14. Krahas qumështit, edhe vajrat e yndyrnat janë më të shtrenjta se mesatarja europiane.

Çmimi është më i shtrenjtë në vendin tonë edhe për të blerë një palë këpucë, që në Evropë kushtojnë mesatarisht 100 euro, ndërsa në Shqipëri 105.5 euro.

Pavarësisht se çmimet janë të shtrenjta, të ardhurat e qytetarëve shqiptarë mbeten të ulëta. Të dhënat e fundit nga përditësimi i dytë i Eurostat tregojnë se vendi vijoi të ishte i fundit në Europë, si për të ardhurat për frymë në raport me madhësinë e ekonomisë, ashtu edhe për të ardhurat në raport me fuqinë blerëse. Të ardhurat për frymë në raport me Prodhimin e Brendshëm Bruto ishin sa 34% e mesatares së Bashkimit Evropian, pra e fundit në Evropë. Edhe treguesi tjetër, ai i konsumit individual për frymë, që mat e mirëqenien e një familjeje e vendos Shqipërinë në fund, bashkë me Bosnjë-Hercegovinën, me 41% të mesatares evropiane.

Login to post comments

Lajmet e fundit

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Sport

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Nga Nick Miller, New York Times   Evropa nuk ishte rehatuar ende mirë për të ndjekur ndeshjen Itali-Shqipëri të shtunën, kur e gjithë loja u kthye përmbys.   Kishin kaluar njëzet e tre sekonda...

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

Sport

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

    Trajneri i Kombëtares shqiptare, Silvinjo po zhvillon një konferencë për shtyp, në prag të ndeshjes së ditës së nesërme kundër Italisë, në “Signal Iduna Park” të Dortmundit. Ai shprehet se...

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

Politikë

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

  Nga Boldnews.al Në fillim të këtij qershori, portal informativ Italian “Open.online” ngriti dyshimet se ish-kryeministri i Italisë, Massimo D’Alema, është pjesë e një grupi investitorësh që kanë përfituar nga shefi i qeverisë së...