Dy vjet nga ndarja nga jeta e Presidentit Bujar Nishani

Tuesday, 28 May 2024 09:57
 

"Sot bëhen dy vjet pa Presidentin Bujar Nishanin. Jeta e Bujar Nishanit ishte dëshmia e përkushtimit të të palëkundur ndaj vendit dhe kombit", vë në dukje fondacioni që mban emrin e Presidentit të ndjerë në një përkujtim sot. 

" Rruga e Bujar Nishanit në shërbimin publik filloi herët, e shënuar nga një ndjenjë e thellë detyre dhe një pasion për politikën dhe shtetin e së drejtës. Karriera e tij përfshiu role të ndryshme të rëndësishme, duke kulmuar me postin e Presidentit nga viti 2012 deri në 2017. Si President i Shqipërisë, ai mbrojti vlerat demokratike, të drejtat e njeriut dhe sundimin e ligjit, duke fituar respekt si brenda edhe jashtë vendit. 

Mandati i Presidentit Nishani u karakterizua nga përpjekjet e tij për të forcuar institucionet e Shqipërisë dhe vizionin e tij për një komb shqiptar të bashkuar në rrugën e integrimit europian. Trashëgimia e tij përfshin jo vetëm arritjet e tij politike, por edhe rolin e tij si një figurë unifikuese që u përpoq të kapërcente ndasitë dhe të nxiste kohezionin kombëtar.

Përtej jetës së tij politike, Bujar Nishani njihej për ngrohtësinë e tij personale, përkushtimin ndaj familjes dhe përulësinë ndaj miqve të tij. Humbja e tij ndihet thellësisht nga ata që e njohën dhe nga bashkëkombasit në të gjitha trojet.

Ndërsa përkujtojmë përvjetorin e ndarjes së tij nga jeta, le të nderojmë kujtimin e Bujar Nishanit duke reflektuar mbi kontributet e tij për Shqipërinë dhe duke vazhduar të luftojmë për vlerat që ai mbështeste. Qoftë fryma e tij frymëzim për ne që të punojmë për një të ardhme më të mirë për të gjithë.

I përjetshëm qoftë kujtimi i tij!" - e përmbyll mesazhin, Fondacioni "Bujar Nishani".

Presidenti i Shqipërisë, Nishani, ka ndërruar jetë më 28 maj 2022 nga komplikimet shëndetësore në moshën 56 vjeç.

Login to post comments

Lajmet e fundit

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Sport

‘New York Times’: Nedim Bajrami, rekordmeni i Euro 2024 që shkoi në gjykatë për të luajtur për Shqipërinë

Nga Nick Miller, New York Times   Evropa nuk ishte rehatuar ende mirë për të ndjekur ndeshjen Itali-Shqipëri të shtunën, kur e gjithë loja u kthye përmbys.   Kishin kaluar njëzet e tre sekonda...

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

Sport

“Gjimshiti ka mundësinë të drejtojë Shqipërinë këtë Europian”, Silvinjo: Kemi kundërshtarë të fortë, por çdo gjë mund të ndodh gjatë 90 minutave

    Trajneri i Kombëtares shqiptare, Silvinjo po zhvillon një konferencë për shtyp, në prag të ndeshjes së ditës së nesërme kundër Italisë, në “Signal Iduna Park” të Dortmundit. Ai shprehet se...

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

Politikë

Përfaqësuesja e D’Alema në Tiranë drejton kompaninë e ndërtuesit të resortit në Himarë

  Nga Boldnews.al Në fillim të këtij qershori, portal informativ Italian “Open.online” ngriti dyshimet se ish-kryeministri i Italisë, Massimo D’Alema, është pjesë e një grupi investitorësh që kanë përfituar nga shefi i qeverisë së...