Pedagogu risjell në vëmendje “pseudodietën”: Është e rrezikshme për fëmijët

Premte, 30 Mars 2018 13:54

Pedagogu i bioteknologjisë pranë Universitetit Bujqësor, Kristaq Sini, në një deklaratë të tij, ka risjellë në vëmendje dhe një herë rrezikun që vjen nga dieta ditore për fëmijët e kopshteve në Bashkinë e Tiranës.Pedagogu i bioteknologjisë pranë Universitetit Bujqësor, Kristaq Sini, në një deklaratë të tij, ka risjellë në vëmendje dhe një herë rrezikun që vjen nga dieta ditore për fëmijët e kopshteve në Bashkinë e Tiranës. Ai është shprehur se prania, veçanërisht e tërshërës, është e dëmshme për fëmijët.Duke iu referuar deklaratave  të OBSH, ai ka argumentuar rrezikun e diarresë prej fibrave të tërshërës, duke pohuar se ky është një nga shkaqet e vdekjes së fëmijëve, sidomos në vendet e Botës së Tretë.

Ndërkohë ju risjellim edhe një herë në vëmendje dietën e pakët në kalori që dietologia Blerina Bombaj Troci ka hartuar për fëmijët e kopshteve të Tiranës. 

E hënë• Mengjes: 240ml qumesht te skremuar; 1 fete (30gr) buke thekre; 1 veze te zier me vaj ulliri, 15gr gjize pa kripe dhe pak rigon; 1 frut te stines (120gr)• Dreke - Sallate e ngrohte me karrota te ziera te prera ne kubike, spinaq te zier,  patate te ziera me leng mishi (ne kubike te vegjel ose te shtypur), me pak limon dhe vaj ulliri; Pjate kryesore: 50gr mish vici me 30gr bizele, pak karrote, majdanoz, pak qepe, vaj ulliri, 1/5 hudher; 20gr buke thekre• Zemer: 180ml kos; 30gr buke thekre; 1 banane

E martë• Mengjes: 100ml kos me banana dhe tershere te zbutur; 1 veze vaj ulliri dhe pak rigon• Dreke - Pjate e pare: speca te kuq te pjekur me pak hudher, vaj ulliri – te bluar ne forme pureje. Pjate kryesore: fasule te bardha te gatuara me karrote, selino, pak qepe, pak salce domate dhe vaj ulliri• Zemer: 30gr gruri integrale te lyer me gjize te njome; tarator me 100ml kos, vaj ulliri, koper dhe pak kastravec* te grire imet sa per arome; 1 portokall ose 120ml leng portokalli te shtrydhur

E mërkurë• Mengjes: (20gr) trahana me 15gr djathe te bardhe, vaj ulliri dhe buke thekre; 2 mandarina• Dreke – Pjate e pare: Pure lulelakre me 40gr patate, lulelaker, pak hudher, qumesht• Pjate kryesore: Supe pule me oriz, selino, karrote, majdanoz, veze, vaj ulliri.• Zemer: 1 gote qumesht (240ml); 30gr buke thekre e pjekur me veze: 1 frut te stines (120gr)

E enjte• Mëngjes: 1 kek me vaj ulliri, vanilje dhe protokall: 1 gotë qumësht• Dreke – Pjatë e parë: Perime të ziera si kungull, brokoli, karrote, te servirur ne copeza te vogla ose te shtypura; vaj ulliri, pak leng limoni dhe pak majdanoz te grire holle per shije. Pjate kryesore: 90gr patate pure me qumesht, vaj ulliri, 20gr djathe te bardhe• Zemer: 1 veze te zier, kos me pak recel kumbulle dhe tershere te zbutur

E premte• Mëngjes: 120ml qumësht me pak tërshërë të zbutur dhe të ëmbëlsuar me mollë të shtypur dhe banane të shtypur.• Drekë – Pjatë e pare: kungull, karrotë, të shtypur ose pure, me vaj ulliri dhe djathë të bardhë ose gjizë. Pjatë kryesore: makarona të vogla me 30gr mish të grirë, domate të freskët në verë ose salcë në dimër, 15gr djathë kackavall, dhe pak karrota, vaj ulliri.• Zemër: Syltjash me qumësht, oriz, pak sheqer, pak kanellë.

Login to post comments

Lajmet e fundit

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Kulturë

87-VJETORI I ISMAIL KADARE, FLET ELENA: ARDHJA NË SHQIPËRI NA KA ZBUKURUAR JETËN

Elena Kadare në 87-vjetorin e lindjes së bashkëshortit të saj ka ndarë disa momente nga jeta e tyre së bashku, ndërsa ka folur gjithashtu edhe për rikthimin e tyre në...

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Politikë

Soko: Qeveria vjedh parate e shqiptareve dhe mban pushtetin duke gjymtuar opoziten

Pedagogu Pano Soko ka qene i ftuar dje ne emision Top Story ne Top Channel ku ka folur edhe per ngjarjet e fundit te aktualitetit politik dhe nder te tjera...

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Politikë

Tensionet në Kuvend/ Kryemadhi: Lindita Nikolla si mercenare e Edi Ramës

Deputetja e Partisë së Lirisë, Monika Kryemadhi nga jashtë sallës së Kuvendit foli për kaosin që përfshiu sot seancën plenare. Ajo sulmoi ashpër kryetaren e Kuvendit, Lindita Nikolla duke thënë se...