Azilkërkuesit shqiptarë marrin 'duldung', gjejnë shpëtimi në spitalet gjermane

Tuesday, 19 June 2018 08:21

Sa azilkërkues jetojnë në landin gjerman NRW, të cilëve u është refuzuar kërkesa, por qëndrojnë për shkak të kontrolleve mjekësore? Kësaj pyetje të popullistëve të AfD i është përgjigjur ministri i integrimit Joachim Stamp (FDP).

“Sipas të dhënave të 30 prillit plot 52.918 persona kanë statusin e një duldung ((leja e përkohshme e qëndrimit), ku ndaj tyre është refuzuar dëbimi për arsye të ndryshme. Për arsye të kontrolleve mjekësore nuk janë dëbuar gjithsej 1714 persona, përcjell albinfo.ch, shkrimin e bild.de.

Shumica e tyre jetojnë në Köln (675), ndjekur nga 415 në Düsseldorf, ndërsa pjesa më e madhe e tyre janë me origjinë nga vendet ish jugosllave.

Shembull: Në Köln janë 111 shqiptarë, 97 maqedonas dhe 78 serbë. Ngjashëm është edhe në Düsseldorf me 114 maqedonas, 75 serbë dhe 55 shqiptarë. Këto janë me vende origjine ku nuk mund të fitohet azil në Gjermani.

Fitimi i “duldung” arrihet kur i sëmuri azilkërkues rrezikon jetën në rast se vijon mjekimin në vendin e origjinës.

Modifikuar më Tuesday, 19 June 2018 08:32

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

Politikë

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

  I ftuar në Tempora në RTV Ora, ish-deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se skandalet e kësaj qeverie ka qenë aq të shumta sa opozita e ka patur të...

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

Politikë

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

  Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e detit mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku çështja do të shkojë në Gjykata e Hagës. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’...

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

Politikë

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

  Eksperti i ekonomisë njëherësh dhe kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Tiranën, Përparim Spahiu deklaron se përmes reformës territoriale, Bashkitë, sidomos kjo e Tiranës, janë kthyer në abuzuesit më...