Fustani ikonik i Princeshë Dianës shitet për 347.000 dollarë

E mërkurë, 11 December 2019 22:19

Fustani kadif ngjyrë blu i veshur nga Princeshë Diana kur bëri kërcimin e famshmë me aktorin John Travolta është shitur për 347.000 dollarë.

Princesha e veshi fustanin, të realizuar nga Victor Edelstein, në një darkë shtetërore në Shtëpinë e Bardhë në nëntor 1985.

Fustani kadife në ngjyrë blu, në gjatësi deri poshtë gjurit, është një nga veshjet më të njohura të princeshës e cila ndërroi jetë në vitin 1997.

Fotografitë e Princeshës dhe yllit të Hollywood duke kërcyer në holl nën ritmin e muzikës së "Saturday Night Fever" u panë në të gjithë botën. Ndërsa Travola e përshkroi përvojën si një përrallë.

Veshja u ble të martën nga Historic Royal Palaces (HRP), një organizatë bamirësie në Britani.

Blerja e fustanit u bë një ditë pasi veshja nuk arriti të shitej në ankand.

"Ne jemi të kënaqur që fituam këtë fustan ikonik mbrëmje për Royal Ceremonial Dress Collection, një koleksion me rëndësi kombëtare dhe ndërkombëtare,”-tha Eleri Lynn.

Por HRP e bleu fustanin jashtë ankandit, sipas një zëdhënësi.

fustani-princeshe-diana.jpg

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Politikë

Ish deputeti Xhemal Gjunkshi, të emëruarit të Ramës në bashkinë Bulqizë: Lefter DORËHIQU!

Kryeministri duhet të kishte shkarkuar Leter Allën, të droguarin e Bulqizës. Heshtje dhe indiferentizëm pas transmetimit të videos shokuese të transmetuar në ABC TV, ku shihet Kryebashkiaku i emëruar nga Edi...

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Politikë

‘Anti-shpifja’ për shqyrtim në Komisionin e Venecias, ish-deputetja e opozitës: Akti i KiE zbulon fytyrën e qeverisë

Pasi Këshilli Europian kërkoi që paketa ‘Anti-shpifje’ të shkojë për shqyrtim në Komisionin e Venecias, vjen një reagim dhe nga ish-deputetja e LSI-së Kejdi Mehmetaj. Përmes një mesazhi Mehmetaj thekson...

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Globi

200 lëkundje tërmeti në Turqi nga mbrëmja e djeshme

Turqia është goditur nga një numër tërmetesh gjatë mbrëmjes së djeshme dhe ditës së sotme. Turqia ka përjetuar momente tmerri, gjatë natës së kaluar, teksa është goditur nga rreth 200...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!