Del nga karantina studentja shqiptare dhe 41 të evakuarit nga Kina

Premte, 14 February 2020 12:08

Ankara – Një shqiptare bashkë me 41 persona të tjerë, që ishin futur në karantinë në Turqi pasi ishin evakuar nga Wuhani i Kinës më 1 shkurt, dolën nga spitali të premten, njoftoi Anadolu Agency.

Emri i  shqiptares nuk jepet, por u bë e ditur që në fillim të muajit si Silvana Doçi. (Lexo më shumë)

Sipas Anadolu Agency, Ministri i Shëndetësisë së Turqisë tha se asnjë prej tyre -  32 turq, 6 azerbajxhanas, tre gjeorgjianë dhe 1 shqiptar -  nuk treguan asnjë shenjë të COVID-19, sëmundjes se shkaktuar prek koronavirusit vdekjeprurës.

“Në përputhje me rekomandimet e Komitetit Shkencor të Turqisë, të 42 personat u futën në karantinë për 14 ditë dhe tani kanë dalë nga spitali,” tha Ministri i Shëndetësisë së Turqisë Fahrettin Koca për gazetarët.

Ai tha se një mori analizash iu bënë për t’u siguruar se asnjë prej tyre nuk ishte mbartës i koronavirusit të ri, të njohur si nCOL-2019.

Të gjitha ata ishin evakuar nga Wuhani, epiqendra e shpërthimit të virusit me një avion special ushtarak të dërguar nga Turqia më 1 shkurt.

Personeli mjekësor, personali ushtarak dhe gazetarët që ishin pjesë e misionit të shpëtimit kishin dalë më herët nga karantina , në 11 shkurt./ar.sh/SYRI.NET

FOTO: Grupi që u nis me avionin turk, nga Kina

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Politikë

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri. Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian...

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Kronikë

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Katër shqiptarë u arrestuan për grabitje ndaj një 85-vjeçari në Lignano, në mbrëmjen vonë të së enjtes Shqiptarët aktualisht mbahen në burgun e Udine. Viktima e sulmit është shtetasi italian, Giuseppe Spartà...

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Globi

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!