Skandal në Fier, mjekët ia marrin tamponin pacientit poshtë pallatit

E Enjte, 26 Mars 2020 16:50

Një skandal është regjistruar në Fier paraditen e sotme ku siç shihet nga kjo video ekskluzive e siguruar nga Faxneës, punonjës të ISHP  u marrin tamponet pacientëve të dyshuar ne COVID 19 në hyrje të një prej pallateve në këtë qytet.
Video është siguruar nga burime të besueshme të cilët thonë se në këtë mënyrë shkelet hapur jo vetëm urdhri i Ministrisë së Shëndetësisë, por vihet në rrezik dhe shëndeti i banorëve të tjerë.
Sipas urdhrit të MSH nuk lejohet që pacientët me COVID-19, ose të dyshuar, të dalin nga banesat. Ata duhet të njoftojne 127 dhe më pas shkon urgjenca me infermierin dhe mjekun në banesën e të sëmurit që merr dhe kampionin për analizën e COVID-19.

Fieri është qyteti i dytë për numrin e të prekurve me Covid19 pas Tiranës, ku janë shënuar 18 raste me persona pozitiv.

 

 
 
 

 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Politikë

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Një urdhër i ri i Ministrisë së Shëndetësisë, i lejon disa bizneseve që duke filluar nga dita e hëna, që të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Bizneset që do të hapen janë...

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Aktualitet

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat, familjet në qiell të hapur. Flakët nukkursyen asgjë,në banesa kanë ngelur në këmbë vetëm muret. Familjarët apelojnë për ndihmë.   Një zjarr i fushiqëm ka...

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Politikë

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Gjithcka ka ndjerë në këto ditë karantinë, ish –deputeti I LSI, ka zgjedhur t’i ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, në një letër drejtuar babait të tij. Nga Luan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!