Romët në rrethe në protestë, kërkojnë ushqime në luftën ndaj COVID-19

E Enjte, 26 Mars 2020 21:19

Familjet në nevojë ankohen për mungesën e bukës së gojës në këto ditë të vështira të luftës me koronavirusin. Këtë të mërkurë, komuniteti rom protestoi në Disa qytete për të kërkuar mbështetjen e bashkive.

Mungesa e ushqimeve bazike në kohën e luftës ndaj koronavirusit nxorri në protestë komunitetin rom në disa qytete të vendit

Në Durrës, thonë se po vuajnë për bukën e gojës që këtë të enjte ua shpërndanë falas

Thonë se kushtet e shtetrrethimit u kanë bërë gati të pamundur mbijetesën, si kjo grua me 13 fëmijë.

Mungesa e ndihmave ngriti në protestë edhe komunitetin rom në Seman të Fierit.

Thonë se luftën me koronavirusin po e bëjnë të vetëm dhe pa ndihmën e autoriteteve.

Kjo ndërkohë ishte pamja e krijuar para zyrave të njësisë 1 në Vlorë, pasi familjet në nevojë mësuan nisjen e shpërndarjes së ndihmave

Në listat e bashkisë janë 1500 familje të cilët I harruan të gjitha masat parandaluese të përhapjes së koronavirusit për të marrë pakon me ushqime

Ndërkohë në Shkodër, familjeve në nevojë po u vjen në ndihmë edhe Arqipeshkëvia metropolitane dhe Caritasi që po shpërndajnë ndihma

Edhe bashkitë e tjera në vend, raportojnë në vazhdimësi se po shpërndajnë pako ushqimore për familjet në nevojë, por nga ana tjetër ankesat për mungesën e mbështetjes janë të vazhdueshme nga familjet në nevojë

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Politikë

Urdhëri i MSH-së/ Ja tre bizneset që lejohen të hapen nga dita e sotme

Një urdhër i ri i Ministrisë së Shëndetësisë, i lejon disa bizneseve që duke filluar nga dita e hëna, që të ushtrojnë aktivitetin e tyre. Bizneset që do të hapen janë...

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Aktualitet

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat/ Karantinimi 'fatsjellës' për 9 anëtarët e dy familjeve

Shkrumbohen nga zjarri dy banesa në Berat, familjet në qiell të hapur. Flakët nukkursyen asgjë,në banesa kanë ngelur në këmbë vetëm muret. Familjarët apelojnë për ndihmë.   Një zjarr i fushiqëm ka...

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Politikë

“Unë e di, Ti po më pret …”, prek me letrën për babain Luan Rama: Ra kjo flamë dhe u ndamë! U bënë 20 ditë që …

Gjithcka ka ndjerë në këto ditë karantinë, ish –deputeti I LSI, ka zgjedhur t’i ndajë me ndjekësit e tij në rrjetet sociale, në një letër drejtuar babait të tij. Nga Luan...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!