Shembja e Teatrit/ Ish-ambasadori italian në Tiranë: Vendim skandaloz. Jemi të shqetësuar thellësisht për metodat traumatike

Tuesday, 19 May 2020 21:59

Ish-ambasadori italian ne Shqipëri Mario Bova, duke reaguar mbi prishjen e Teatrit Kombëtar, tha se e kishte pritur me hidhërim lajmin e shkatërrimit skandaloz të ndërtesës.

Si drejtues i shoqatës, “Occhio Blu”, deklarata thekson se “jemi gjithashtu të shqetësuar thellësisht për metodat traumatike të përdorura për zgjidhjen e këtij problemi”.

Deklarata e plotë:

Me shumë hidhërim dhe tmerr Shoqata “Occhio Blu” (Syrit të Kaltër) mori lajmin e prishjes skandaloze të Teatrit Kombëtar të Tiranës, të ndërtuar nga arkitekti racionalist Giulio Bertè, tempulli i kulturës dhe artit të një vendi që ne e duam, komponent emblematik i një trashëgimie kulturore që u përket qytetarëve shqiptarë dhe Evropës.

Ne jemi gjithashtu të shqetësuar thellësisht për metodat traumatike të përdorura për zgjidhjen e këtij problemi për të cilin kishim shpresuar se mund të zgjidhej me mjetet e një dialogu të frymëzuar nga vlerat më të larta të kulturës.

Së fundmi, Shoqata “Syri i Kaltër – Anna Cenerini Bova” shpreson që kjo përvojë e trishtuar do të bëjë të reflektohet thellësisht mbi të drejtën e patjetërsueshme të popujve për mbrojtjen e trashëgimisë së tyre kulturore dhe për detyrën e çdo qeverie për të mbrojtur arsyet e kulturës në çdo pjesë të botës.

Bordi i Drejtorëve të Shoqatës së Occhio Blu (Syrit të Kaltër) – “Anna Cenerini Bova”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Politikë

FOTO/ Thaçi selfie me Ramën: Me Edin si çdoherë, pa protokoll...

Gjatë vizitës së tij në Tiranë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është takuar edhe me kryeministrin Edi Rama. Përmes një postimi në Facebook, kreu i shtetit në Prishtinë shkruan se takimi...

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Aktualitet

Gjykata e Apelit kthen në detyrë anëtarin e KPA-së, Luan Daci

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar vendosi të ndryshojë vendimin e Gjykatës Kundër Korrupsionit dhe Krimit dhe ta rikthejë në detyrë anëtarin e KPA, Luan...

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Aktualitet

Pas drejtoreshës së Kufirit, arrestohet edhe motra e saj

Vazhdojnë arrestimet për grupin e përfshirë në trafikun e emigrantëve nga vendet e Lindjes në Shqipëri, për të vijuar në shtetet e Bashkimit Europian Në kuadër të operacionit “Toka e premtuar”...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!