Testi i Letërsisë në Maturë/ Gjekmarkaj: Fyerje për gjuhën, nuk kishte as kuptim e as sens

Hënë, 15 June 2020 21:50

Profesori i Letërsisë Agron Gjekmarkaj i ftuar në emisionin “Real Story” në “News 24”, duke folur për provimin e letërsisë të Maturës Shtetërore deklaroi se testimi ishte fyerje për gjuhën, pa kuptim e pa sens.

Gjekmarkaj u shpreh se disa profesorë letërsie dhe gjuhe kanë argumentuar se 30 pyete të testit ishin pa logjikë.

 
 
 

“Unë mendoj që është gabuar në formulim, është gabuar në konceptimin e testit dhe në mënyrën si kërkohet nga maturantët të japin dijet e tyre. Është transformuar gjuha shqipe. Korrigjimi dixhital është i ftohtë në interpretimin e gjuhës dhe letërsisë.

 
 
 

Mendoj se këta studentë nuk e kanë merituar këtë test. Edhe gjuhëtari Ardian Vehbiu thotë se kjo e Turit është fyerje për gjuhën. Po ashtu profesoresha e letërsisë Dhurata Shehu nxjerr së paku 30 pyetje me gabime logjike. Edhe profesorë të tjerë kanë dhënë kritikat e sakta. Testi ishte një gjë pa kuptim, pa sens”, tha Gjekmarkaj.

 
 

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

Kulturë

Vetmitari i dashurisë dhe “Anja” e Ahmet Prençit - Arben Çejku

(Shënim për Romanin “Anja”, botuar nga WestPrint) Sapo kam përfunduar së lexuari romanin “Anja” të shkruar nga Ahmet Prençi, autor i një vëllimi të shkëlqyer poetik (Udhë në pasqyrë - 2016)...

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

Politikë

Sulmi me armë në Tushemisht,ish-deputeti i PD:Biznesi i terrorizuar, Rama po kthen Pogradecin nga qyteti i Lasgushit, në qytetin e kamorrave

  Ish-deputeti i PD Klevis Balliu ka reaguar në lidhje me ngjarjen e ndodhur sot në Tushemisht ku u sulmua me armë një hotel.Ish-deputeti Klevis Balliu deklaroi nga Pogradeci se biznesi...

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Politikë

Tritan Shehu:Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!

Qeveria vazhdon te bllokoje laboratoret per aresye te “erta”!Cuditerisht mbas vendimit te “clirimit” te laboratoreve nga pengesat anti shkencore e ndesh me te drejtat e qytetareve per testimet Covid“, vendosen...