Fermerët e Korçës drejt falimentimit: Prodhimet po i hedhim në kanal

Premte, 21 Janar 2022 16:51

 

Prodhimi i mollës në qarkun juglindor duket i mbarë këtë vit, por fermerët ankohen për mungesë tregu dhe ndihme nga shtetit. Sipas tyre deri më tani nuk kanë marrë subvencione për shtimin e sipërfaqeve me mollë, ndërsa thonë se çmimet e pesticideve janë të larta.

Fermerët e qarkut juglindor të cilët njihen për kultivimin e pemëtarisë dhe prodhimin masiv të mollës po shkojnë drejt falimentimit total

 

Të intervistuar nga SYRI TV ata shprehen se mungesa e tregut dhe subvencioneve po i shkatërron ekonomikisht. Sipas tyre prodhimi po shkon dëm ku në të shumtën e rasteve e hedhin në mbeturina.

 

E njëjta problematikë vijon të jetë prezente në gjithë juglindjen, ku fermerët po shkojnë drejt prerjes dhe shkuljes së pemëve frutorë pasi shteti është thuajse inekzistent

Login to post comments

Lajmet e fundit

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

Politikë

“Rithemelimi” padit kryetarin e Gjykatës së Tiranës

  Komisioni i Rithemelimit ka ngritur padi ndaj kryetarit të Gjykatës së rrethit Gjyqësor Tiranë, Flamur Kapllanit dhe kancelarit Donald Xhelili. Rithemelimi akuzon zyrtarët për “Shpërdorim detyre”. “Në vijim të qëndrimit të bërë...

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

Politikë

Tallja me Alibeajn/ Analistët: Fitoi të drejtën që ia jep Kushtetuta

  Enkelejd Alibeaj vazhdoi farsën presidenciale një ditë më parë, duke arritur kulmin pasi deklaroi se kishte arritur një marrëveshje. E ashtuquajtura marrëveshje, parashikon që opozita të propozojë kandidatë në raundet humbëse...

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

Politikë

Petrit Vasili:17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj!

17 maji i 2017 e polli sot këlyshin e 18 majit ose incenerator-marreveshjen Balla Alibeaj! Ne fund te estrades se këlyshit te 18 majit, Rripi i pantallonave te Rames do te...