Protesta/Silvana Xheka:Me hajdutin që të vjedh e mashtron nuk mund të negociosh, aq më tepër ndërsa i ka duart akoma zhytur në xhepin tënd.

Diel, 13 Mars 2022 15:34

Ka dy ngjyrime të ndryshme në fjalimet e protestës:
Një përqasje e trajton kryeministrin dhe qeverinë, si bashkëbisedues në një bisedë ku negociohet për vendosjen e ekuilibra të rinj në një marrëdhenie të c’ekulibruar.
Përqasja e dytë është më drastike; me hajdutin që të vjedh e mashtron nuk mund të negociosh, aq më tepër ndërsa i ka duart akoma zhytur në xhepin tënd.
Përqasja e parë sjell zgjidhje të menjëhershme për urgjencën kombëtare dhe edukon protestuesit sesi të negociojnë në një bashkëbisedim, leksion mëse i nevojshëm për ne si popull.
Nga ana tjetër përqasja e dytë mund të sjellë ndryshim më thelbësor, që shoqëruar me krizën në opozitë mund të jetë moment i duhur për të sjellë një shkundje dhe figura të reja. Edhe nëse nuk arrin këtë të fundit, sërish e detyron palën qeverisëse të ulë dozën e fodullëkut dhe propagandës sharlatane, gjatë negociatës me popullin protestues.

Modifikuar më Diel, 13 Mars 2022 15:37
Login to post comments

Lajmet e fundit

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

Lifestyle

Rrjeti 'shpërthen' ndaj Beyonce dhe Jay-Z si shkak i talljes në këngën e tyre me abuzimin e Tina Turner

  Beyonce dhe Jay Z janë kritikuar nga fansat e Tina Turner për referencën e abuzimit të yllit të ndjerë nga duart e bashkëshortit të saj Ike Turner, hit ky i viti...

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Politikë

Ofertë që nuk duhet humbur/ "Vila SIGAL Pogradec", destinacioni i duhur për një "arratisje" në fundjavë

Sa herë kujton Pogradecin gjithkujt i vjen ndërmend qyteti i bukur buzë liqenit, ku natyra ka krijuar një nga “perlat” e saj. Ky është vendi ku bluja e përhershme e...

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

Politikë

Spahia inauguron këndin e ri sportiv në shkollën Ali Laçej: Më shumë mjedise të tilla, një jetë e shëndetshme për rininë

  Kryebashkiaku i Shkodrës, Bardh Spahia, ka ndarë mnë rrejtin e tij social Facebook, disa momente krah nxënësve të shkollës Ali Laçej në këndin e ri sportiv. Spahia shkruan ndër të tjera...