Nuk janë plotësuar kërkesat, sindikata e pedagogëve paralajmëron protestë nesër

Tuesday, 21 February 2023 12:52
 

“Në rast se i le pa pagë dhe pa karrierë akademike, çfarë është ky, një pedagog të qëndroj më në Shqipëri dhe prandaj po ikin pedagogët më të mirë, po ikin profesionista nuk po ikin militantët, patronazhistat, po ikin specilistat e mirëfilltë. Mirëpo ka një problem, çdo prind shqiptar e sjell fëmijën në universitet për të marrë edukatë qytetare dhe profesion, kur ikin profesionista kush po ja jep profesionin?”, tha Lush Susaj, pedagog Universiteti Bujqësor.

Këtë herë në protestë ata kanë thirrur edhe studentët. Ata thonë se të rinjtë duhet të ngrejnë zërin për shqetësimet e tyre, një ndër to çështja e tarifave.

“Zemra dhe themeli i universitetit janë studentët. Pse të paguajë studenti i Shqipërisë tarifë për bachelorin kur Kosova dhe rajoni e ka zero. Pse të paguajë studenti i Shqipërisë 2000 euro për masterin kur Kosova e 300-400 euro. Pse studenti i Shqipërisë mos ta ketë fletoren falas? Të paguajë qira? Të paguajnë makinat? Paguajnë gjithandej studentët dhe janë njerëzit më të varfër në rajon dhe Europë”, u shpreh Susaj.

Modifikuar më Tuesday, 21 February 2023 12:56
Login to post comments

Lajmet e fundit

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Politikë

Tërhiqet kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lezhës

Kandidati i grupimit ‘Basha-Alibeaj’ për Bashkinë e Lëzhës, Sandër Marku është tërhequr nga gara për zgjedhjet lokale të 14 majit. Lajmin është konfirmuar për mediat, ndërkohë dhe Alibeaj, në konferencën për...

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Politikë

Alibeajt i ikën edhe kandidati i Librazhdit, Bujar Vreto: Nuk hyj në garë!

Vetëm ditën e sotme kanë lënë garën e zgjedhjeve të 14 majit katër kandidatë të grupit të Enkelejd Alibeajt.  Pas Sandër Markut në Lezhë, Genç Doçit në Kurbin dhe Gjergji Gjatës...

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Politikë

14 maji/ Tërhiqet nga gara edhe kandidati i Alibeajt në Kurbin

Pas lajmërimit të Gjergji Gjatës për dorëheqjen e tij si kandidat i PD për kryetar bashkie në Korçë dhe Bujar Vretos, kandidati i PD për kryetar bashkie në Librazhd, listës...