Gripi i syrit, mjekët ngrenë alarmin: Ka shtim të rasteve, mos neglizhoni simptomat kryesore

Diel, 11 February 2024 16:28

Në të gjithë vendin gripi stinor shënon kulmin e tij, ndërkohë që janë shtuar ndjeshëm edhe rastet e gripit të syrit.

Kryesisht më të prekur janë fëmijët dhe të sëmurët kronikë. Mjekët vërejnë që në 10 fëmijë, 5 janë të prekur nga gripi i syrit.

Neglizhenca, por edhe përdorimi i mjekimeve të gabuara pa rekomandimin e mjekut kanë çuar në përkeqësimin e simptomave, për pasojë edhe kurimi është më i zgjatur në kohë.

Mjekët këshillojnë të mos neglizhohen simptomat fillestare si kruarje dhe skuqje e syrit. Duke qenë se infeksioni është ngjitës kërkohet izolim të rasteve në shtëpi dhe kujdes maksimal për higjienën.

 
Modifikuar më Diel, 11 February 2024 16:45
Login to post comments

Lajmet e fundit

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Kronikë

Vdes Andreas Brehme, futbollisti që shënoi golin e fitores së Gjermanisë në finalen e Botërorit 1990

Gjermania e futbollit ka humbur një kampion bote.   Ka vdekur njeriu që ndihmoi të fitojë Kupën e Botës në finalen e vitit 1990 kundër Argjentinës në Romë, Andreas Brehme.  Kampioni i botës...

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Politikë

Eda Grimci: Bashkë jemi të pandalshëm…

Mbledhje kryesie Dega, 9, Tiranë Bashke jemi te pandalshem…Edvin dil na prit para Kryeministrise se kryehajduterise , se po vijme…

Partia Demokratike Dega 16:  Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Politikë

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës!

Partia Demokratike Dega 16: Bashkë kundër keqqeverisjes së Edi Ramës! Dega 16 fton qytetarët të reagojnë dhe të na bashkohen në protestën e 20 Shkurtit. Në takimet me qytetarë dhe bizneset e...