Ndahet nga jeta kompozitori i njohur kosovar, Gjergj Kaçinari

Premte, 27 December 2019 13:25

Lajmin e hidhur e kanë bërë të ditur familjaret e Kaçinarit në rrjetet sociale.

Gjergji u lind më 25.04.1939  dhe gjatë jetës së tij kompozoi muzikë argëtuese dhe serioze. Gjergji i takon gjeneratës së mëvonshme të pas luftës së dytë botërore të kompozitorëve në Kosovë.

Shumë kompozime të filmit e teatrit shqiptar nga Kosova mbajnë firmën e tij.

Ai ka bërë përmbledhje të ndryshme folklorit dhe i ka sjellë ato në forma të tjera muzikore. Pas kësaj Kaçinari i ka artikuluar edhe në libra të ndryshëm, njëri prej të cilëve titullohet: “Margaritarët e këngëve popullore”.

Varrimi i kompozitorit Kaçinari do të bëhet ditën e shtunë në orën 14:00,në Kosovë.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Politikë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!