‘I have a dream’ një festival pranvere, suprizat e Gjergj Lekës në News24

Diel, 19 Janar 2020 10:24

‘I have a dream’ (Unë kam një ëndërr) quhet aktiviteti më i ri muzikor në News24 nën drejtimin e artistit Gjergj Leka. I konceptuar si një ‘Festival Pranvere’, në të protagonistë do të jeni vetëm ju.

Ditët e fundit të këtij festivali muzikor do të jetë nga 28-31 maj. Të gjitha këngët që ju do të sillni, do të përcillen në të gjitha kanalet e Focus Medias Group ku bën pjesë edhe News24, jo vetëm kanali televiziv por edhe ai në Youtube që është shumë i ndjekur, ‘BalkanWeb’ e ‘Radio Shqiptare’, ‘Gazeta Shqiptare’ dhe ‘Gazeta Panorama’.

Artistët që do të marrin pjesë në këtë aktivitet do të promovohen në këto kanale. Këngët do kalojnë në disa faza për t’u seleksionuar dhe duke filluar që nga java tjetër, çdo të shtunë dhe të diel ju do keni mundësi të ndiqni artistët që kanë sjellë këngët për Festën e madhe, duke u publikuar nga News24, por edhe gjatë javës në programacionet e televizionit News24.

Cdo herë në emisionin ‘Na ishte një herë muzika’ kënga do të transmetohet thjesht vetëm me një instrument, ndërsa në muajin mars kënga juaj do të jetë e orkestruar dhe e kënduar së bashku me këngëtarin.

Risia në këtë festival është që nuk do të ketë vetëm këngë të reja por edhe të vjetra folklorike dhe risjellje të vyera të këngëve të dikurshme.

 

Me artistët e njohur në skenë do të interpretojnë edhe talentet e reja. Këngët fillimisht do të transmetohen ashtu siç vijnë vetëm me një instrument, një strofë dhe një refren. Seleksionimet e para do të nisin aty. Të gjithë pjesëmarrësit e rinj që do të konkurrojnë nuk do të interpretojnë as me baza muzikore as me efekte apo orkestër, por do të jenë live vetëm me një piano, të shoqëruar nga artisti Gjergj Leka apo dikush që ata zgjedhin. Ata që do të marrin pjesë do të kenë mundësi të marrin leksione për teknikën e këndimit, nga pedagogia e kantos Alma Strazimiri, që do t’i mësojë të rinjve impostimin e të kënduarit.

Juria e këtij festivali do të jenë vetë telespektatorët e mrekullueshëm që ndjekin çdo javë këtë emision muzikor në News24, si dhe emisionin e Aldo Morning Show në tv klan.
Do të zgjidhen 100 prej fansave të këtyre emisioneve, të cilët do të përbëjnë jurisë e Festës së Këngës shqiptare.

Ky event do të organizohet në një ambient shumë të bukur në Baldushk. I gjithë aktiviteti do të jetë një ambient të hapur natyror larg sallave të zakonshme që jemi mësuar të shohim. Për këtë arsye është zgjedhur pikërisht muaji maj. Le të jetë ky festivali i pranverës, ku këngët e reja dhe sukseset e dikurshme shqiptare të na fishkëllejnë në çdo ditë të bukur që dielli del.

Cdo këngë e juaja do të gjykohet nga një popull artdashës dhe nga asnjë juri tjetër, por ka vetëm një kusht duhet të jetë një muzike e bukur dhe tekste gjithashtu të bukura.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Politikë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Lifestyle

U mbyll nga pandemia e COVID-19, hapet pas më shumë se 130 ditësh “La Scala” në Milano

Pas më shumë se 130 ditësh mbyllje, për shkak të pandemisë së koronavirusit, shefi i ‘La Scala-s”, Dominique Meyer, rihapi dyert e teatrit milanez dhe mirëpriti spektatorët.“Hera e fundit që...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!