'Skena nga një ekzekutim', Teatri hap dyert: Ejani dhe shiheni, ju që tentuat të na shfarosnit!

Tuesday, 11 February 2020 13:09

Një shfaqje e re teatrale do të shfaqet në skenën e Teatrit Kombëtar. “Galaksia, skena nga një ekzekutim!” e Barkerit. Vatra e artit po ushqehet me dru për të mos u shuar, nga ata dhjetëra artistë që qëndrojnë aty ditë natë në roje të godinës historike, tek të cilët nuk ka të lodhur dhe as të reshtur, as pas 2 vjetësh, zemërata, indinjata dhe protesta ndaj qeverisë “Rama”.

Aktori Neritan Liçaj, një nga mbrojtësit më të famshëm të kauzës, edhe sot ia ka drejtuar sokëllimën kryeministrit në godinën e qeverisë vetëm disa metra përtej bulevardit: “Mjeranë, arti në shekuj ka fituar mbi ju” dhe i ka bërë një ftesë të fuqishme, të gjithë adhuruesve të Teatrit Kombëtar, jo pa arsye.

“Pikërisht në këtë kohë mjerane, kur mjeranë tentuan të shfarosin artin dhe kulturën nga faqja e Tiranës dhe e Shqipërisë, vjen kjo shfaqje!-  na thotë ai. - "Galaksia, skena nga një ekzekutim". Lufta e pushtetit kunder artit! Këtë trajton autori Barker.

Mjeranë! Arti në shekuj ka fituar mbi ju! Sepse arti ka lindur me njeriun dhe nga njeriu, për të thënë të vërtetat e tij.Te vërteta që ju mpijnë, ju frikësojnë dhe ju marrin shpirtin. Jeni shumë të vegjël para artit, ju!

Ejani shiheni në këtë shfaqje të enjten, të premten, të shtunën dhe të dielën…në orën 19.00 nga trupa e Teatrit Kombëtar,” na hap dyert Liçaj

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Aktualitet

BSH:Gjatë pandemisë Shqipëria humbi 17 mijë vende pune Shqipëria ka humbur rreth 17 vende punë si pasojë e pandemisë.

Një gjë të tillë e ka bërë me dije guvernatori Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko ditën e sotme (1 korrik 2020). Sejko shtoi se në tremujorin e parë ekonomia është tkurrur...

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Politikë

Zv.presidente e Asamblesë së Përgjithshme të OKB,Yuri Kim mesazh Besiana Kadaresë:Urime për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka uruar zv.presidenten e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, Besiana Kadarenë për postin e ri. Kim thotë uron Kadarenë për zgjedhjen e Shqipërisë në pozicionin e rëndësishëm...

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

Politikë

Protestat tek Unaza e Re,nis gjyqi për ish-deputetin Klevis Balliu

  Ish- deputeti i PD, Klevis Balliu do të jetë sot në gjyq pas shtyrjes së seancës së parë para pandemisë. Pas mbylljes së hetimeve, Prokuroria vendosi ta dërgojë në gjyq Klevis...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!