Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Tuesday, 07 July 2020 16:09

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon njerezimi.COVID-19 nuk eshte thjesht nje semundje,por mendoj qe eshte nje kembane qe bie fort per te gjithe ne,per te ruajtur ato vlera jetesore qe na i ka dhene natyra dhe Zoti.

Detaje ne natyre

C'kuptim ka nje lule e bukur,pa nje shikim ta adhuroje?

C'do te thote nje fushe e gjere,pa pamje femijesh te cilet gezojne?

A ka rendesi nje qiell i paster,kur nuk ka mushkeri rreth e rrotull ta shijojne?

 

Ujrat e Tokes u spastruan,kur nuk kishte fryme rreth e saj per t'u freskuar?

Hija gri u zhduk siper nesh,si pa kuptuar,

gjalleroi nje lule me shume,ne qetesine e ajrit te paster,

Natyra jone vuri buzen ne gaz,por shpirtin e kishte te amshuar.

 

-Sic me ke keputur buqeten time,do te te kepus lirine!-,dukej sikur bertiste natyra ne te errten karantine.

 

Kur vogelushja shihte lulen,ateatehere kishte kuptim.

Kur balona fluturonte,pastertia e qiellit atehere te jepte gezim.

Kur te vegjlit e lodhur freskoheshin ne liqen,atehere natyra ndihej e plote

Bashkejetesa e saj me njerezimin eshte kuptimi jetes ne kete bote.

 

https://www.instagram.com/p/CCUMllzgOIw/?igshid=1u1e7cfjwdhx1

Modifikuar më Tuesday, 07 July 2020 22:58

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

”Ora News” e gjithë shqiptarëve,qytetari:Shteti po bën sjellje diktatoriale

Politikë

”Ora News” e gjithë shqiptarëve,qytetari:Shteti po bën sjellje diktatoriale

  Një qytetar tjetër ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj” dhe është shprehur se është i privilegjuar që ndjek një media si Ora News dhe ky televizion nuk është...

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Politikë

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

  Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhmeIsh-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe...

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

Politikë

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

  Një qytetare ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj”, ku është shprehur e revoltuar duke shprehur se RTV Ora është një televizion i së drejtës dhe i ndershmërisë. Sipas...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!