Montefiore:Sot ditelindja e heroit tim Babel pushkatuar nga Stalini

Tuesday, 14 July 2020 16:44

Një prej heronjve të mi te letersise lindi sot Isaac Babel autor i Odessa Stories duke ndezur bosin e gangsterit Benya Krik & Red Cavalry bazuar në aventurat e veta si një shkrimtar hebrenj duke kalueruar me Kozakët brutalë gjatë luftës civile. Klasike. Në vitin 1940 Ai u pushkatua nga Stalini. Gjithmonë kurioz për fuqinë dhe rrezikun ai bëri gabim duke pasur bashkëshorte lidhjen e shefit të NKVD Jezhov.Kur Yezhov u shkatërrua nga Stalini, Babeli u tërhoq në mulli. Tragjike.Ai ishte 45. Një nga shkrimtarët e shquar rusë dhe hebrenj të 20'. Lexojeni ate neqofte nëse nuk e keni lexuar ende. Njiheni nëse e keni njohur.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

Politikë

BIBERAJ/REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!

  REFUZIMI I MERKEL PER EDI RAMEN FUNDI I PALAVDISHEM I "MBESHTETJES NDERKOMBETARE" NDAJ "LIDERIT GLOBAL"!MEQENES EDIN NUK E TAKOI AS KRYETARI I GRUPIT PARLAMENTAR TE CDU/CSU-se ATEHERE AI "TAKOI" NE...

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

Politikë

Ish-deputetja e LSI:Në 25 prill shqiptarët do japin përgjigjen e merituar çdokujt që është tallur me ata

  Ish-deputetja e LSI-së, Floida Kërpaçi ka sjellë në vëmendje një shqetësim të një banori të Tiranës për mungesën e ujit të pijshëm. Përmes një statusi në ‘Facebook’ Kërpaçi thekson se në...

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

Kronikë

Grabitet dhe dhunohet gjatë natës e moshuara në Gjirokastë

  Një ngjarje e rëndë mesoht se ka ndodhur në Gjirokastër gjatë orëve te fundit. Gjatë natës një e moshuar është grabitur dhe më pas dhunuar në fshatin Palokastër të qytetit të...