Dorëheqja...!

Premte, 07 February 2020 16:27

Nga Skënder MULLIQI

Deri sa politika të kuptohet si profesion që sjellë profite dhe benificione, dorëheqje zor që do të shohim. Po të kishim më shumë vetëdije, përgjegjësi dhe moral politik, kjo nuk do të vinte në shprehje.Pozitat e larta politike po kuptohen si jetë apo vdekje?! Nuk po mendohet në Kosovë që më dorëheqje i ndihmohet shtetit , partisë dhe vetit.Edhe pse jemi në demokraci , këta po mbahën fortë për centralizmin e qeliktë.Kjo është sikur anija të mbytet, bashkë më udhetarët, e timonierët lehtë të dalin në breg.Krim, korrupcion, hajni , padrejtësi në punësime largime masovike nga vendi, varfëri... e askush deri më sot nuk dha dorëheqje, dhe as përgjegjësi politike , që do të ishte shumë e mirësëardhur, e në të mirën e përgjithshme. Dhe, të cili përfundim vjen njeriu i thjeshtë?

Të përfundimi së po shalohen nga ata që i votuan. I mashtruan ata që i blen diplomat si në pazar. E as nuk i bren ndërgjegja.Edhe mediet në drejtimin e korrektësisë shumë kan dështuar.Kan dështuar nga kontrolla pushtetare e cila ka filtruar gjithqka që ata e konsiderojnë kunder tyre.Populli po tërhiqët në gjumin letargjik.Ne apati.Po bëhët gjithnjë e më tepër edhe frikacak?! Ne demokracinë bashkëkohore skandalet dhe gabimet se paku janë të dënueshme ,me largime nga postet dhe privilegjet politike. Dihet së në shtet me demokraci të zhvilluar edhe për gjëra shumë të "vogla', vjen në shprehje dorëheqja. Populli e ka të drejtën të di edhe për imtesitë më të vogla.Të informohet drejtë për qdo gjë. Ne Kosovë, politika po vepron sikur populli mos të ekzistonte fare! Opinioni i gjerë publik, do të duhej ta di të vërtetën. Dhe, kjo e vërtetë nese ka elementet që dikush ka bërë keqpërdorime , të përcillët më dorëheqje, po edhe më dënime tjera ligjore, mvarisht për gabimin e bërë.Ka ardhur koha që të veprohet dhe punohet seriozisht në këtë vend, që po përjeton një gjendje gadi kaotike.

Kjo Qeveri e ka rastin historik, që të gjitha rrjedhat shoqërore -politike ti kanalizon për së mbari...

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Politikë

Italia dhuron 65 milionë euro për rindërtimin në Shqipëri

Italia dhuron një shumë të madh për procesin e rindërtimit në Shqipëri. Fqinjët kanë dhuruar plot 65 milionë euro për të ndihmuar popullin shqiptar, që sipas ministrit të jashtëm italian...

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Kronikë

U gjet i lidhur dhe me katër brinjë të thyera, shqiptarët vjedhin dhe rrahin brutalisht italianin

Katër shqiptarë u arrestuan për grabitje ndaj një 85-vjeçari në Lignano, në mbrëmjen vonë të së enjtes Shqiptarët aktualisht mbahen në burgun e Udine. Viktima e sulmit është shtetasi italian, Giuseppe Spartà...

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Globi

E frikshme! Koronavirusi “gjunjëzon” botën, po shkon në 2 mijë numri i viktimave

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekurve është rreth 1 mijë e 800...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!