Në Kosovë plaçkitja është bërë model i jetës?!

Diel, 03 May 2020 19:09

Nga Skënder MULLIQI

Çka të shkruan dhe çka të vepron njeriu,nese dëshirojmë më qenë në rregull së pari më vetën,duhet të kthehemi të populli.T'i kthehemi popullit, së asgjë të mirë nuk pamë deri më tash,”pos një vrime në fund të tunelit”. Edhe kjo dritë mund të errësohet një ditë, nese populli nuk zgjohet nga kllapia .

Së pari ishte dashur t'i shërojmë budallakinat tona dhe t'i kthehemi idesë të së drejtës tonë , dhe të barazisë ekonomike. Kjo do t'i forconte edhe themelet e shtetit ligjor dhe demokratik.Do të bënte jetën shumë më të mirë , në këtë vend kur plaqkitja është bërë model i jetës.

Nese bëjmë punë të mira për vendin tonë , i hapim përspektivat tona. Na i mbyllen deri më sot përspektivat tona, njerëzit të cilët erdhën si yryshnik në pushtet.U pasuruan aq shumë sa ngadalë Kosova po mbetet pa shtresën e mesme . Kjo ketegori e njerëzve u bënë milionerë , e shumëca kan mbetur njerëz anonim , të varfër, vetëm si numër.

Këta pasanikë më para të plaçkitura të popullit, nuk e dinë as vete sa pasuri posedojnë?! Njerëzit janë pasuruar në botë në mënyra të ndryshme, por edhe kan preferuar të bëhën filantrop. Këta njerëz “tanë” të politikës, hapin e parë që e kan ba, ka qenë grabitja sa më e madhe e të mirave materjale.

Ata të cilët vrapojnë pas pasurisë, natyrisht së në këtë marshim bëhën edhe kriminelë, narko mafioz, shfercer, pronar të firmave të ndryshme , larës të parasë, jo larës të dritarëve.Këta nuk kan preferuar më qenë sorte e kriminelëve , gjeparoshëve dhe baniditëve të vegjël rrugësh.

Politikanët “tanë” janë bërë artistë estradash, pronar të medieve…!”Tanët” janë edhe luftetarë të demokracisë dhe të drejtave dhe lirive njerëzore, luftetarë për të gjitha, dhe për gjithçka!Kush në të vertetë janë”tanët”, populli apo pushtetarët ?Sigurisht së të parët po, se janë shumica, kurse të dytët, edhe këta janë “tanët”…?!

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Aktualitet

Sekuestrohen 450 kg marijuanë, arrestohen dy shqiptarë

Policia italiane ka arrestuar 4 persona mes tyre dy shqiptarë, pasi akuzohen për trafik të lëndëve narkotike. Sipas mediave italiane, dy shqiptarët e arrestuar janë  Ferdinand Kekaj 35 vjeç dhe Xhuljano...

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Politikë

Qeveria do të marrë 650 milionë euro borxh, Kuvendi miraton eurobondin, Meta dha sot pëlqimin për hyrjen në fuqi të ligjit

Një ditë pasi Presidenti ktheu në Kuvend ligjin për eurobondin maxhoranca ka reflektuar duke bërë amendimet e nevojshme dhe ka miratuar me 85 vota pro në parlament marrjen e këtij...

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Kronikë

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Një institucion financiar në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Autori i pamaskuar ka hyrë në ambientet e këtij institucioni dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë një...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!