Lojërat e rrezikshme më Kosovën?!

Saturday, 09 May 2020 19:32

Nga Skënder MULLIQI

Në Kosovë sikur sot mungon gjithëqka.Qytetarëve ju kanë mbetur vëtem verbalizmat, asgjë nuk është në dorën e tyre.As nuk është kapitali, as e drejta për punësim, as të drejtat fundamentale njerëzore, as e drejtat e barabartë para organeve të drejtësisë, as e drejta e vendosjes më mundin dhe djersën e vet…

.Politikat tona dështuese e kan pru një gjendje të tillë. Nuk po kemi investime të jashtme, nga pa siguria e krijuar dhe nga korrupcioni i nivelit të lartë. Kapitali pa ngjanë në shtazë të tmershme. Partitë kryesore politike që ishin në pushtet për gjithë këto vite, me shumë janë shëndrruar në koorporata.

E kjo ka shtuar pa sigurinë e investitorëve dhe investimeve të jashtme ,pa të cilat zor që dalim nga kriza ekonomike , por edhe nga kriza politike. Kur një shtet e udhëheqin njerëzit diletantë të politikës, njerëzit e korruptuar , jo që ska investime, por nuk ka as inkuadrime në struktura të ndryshme të BE-së. Tashmë janë mërzitur qytetarët më refrene monotone - bëhët mirë, bëhët mirë…

Kjo po zgjatë që dy decenie , e Kosova ka mbetur në status kuo politike dhe ekonomike. Deri sa politika është bërë profesioni kryesor, kur partitë politike nuk po llogaritin në ekspertë, kur shtohet numri i politikanëve të pa zot, sigurisht së ska mundësi të kemi shtet normal. Kur individet janë ngritur mbi kolektivitet, kur ata marrin edhe vendime pa e pyetur askend, nuk është e vështirë për ta kuptuar pse njerëzit, janë shumë të pa kënaqur më gjendjën, pse njerëzit po ikin masovikisht nga Kosova .

Ai i cili i ka pasur 20 vjet kur ka përfunduar lufta , tash i ka 40 vjet , dhe kur gjysma e më shumë e jetës kalon, ska më përspektivë! Kosova ka ardhur në deregje që të vendosin në emer të saj dy , tre apo me shumë njerëz të konsumuar politikisht , e çka ti themi gjithë kësaj, veq mjerimi ynë i përgjithshem.

Me çfarë të drejte në kohë pandemie kur njerëzit po vuajnë dhe po vdesin presidenti Thaçi dhe Mustafa i LDK-së, rrëzuan një qeveri në start , për teke dhe interesa përsonale të tyre. E bënë këtë punë për të formuar qeveri të re pa partinë fituese , që mund të na kushtojë edhe më ndarje të Kosovës ?!

Shumë politikan të profilit të lartë nga Amerika dhe Evropa , na kanë bërë të çartë së ekziston një tendencë e pazareve për ndarje , apo e shkëmbimeve territoriale , që do të ishte humbja më e madhe për Kosovën . Serbia nese e realizion këtë plan shumëvjeqar për grabitjën e sërishme të territoreve më të pasura të Kosovës, e ka arritur edhe qëllimin final.

Një skenar i ndarjës të Kosovës mund të qëndron edhe në trurin e dikujt nga ndërkombëtaret qe nuki ish dashur te lejohet te ndoshe. Shume kohë më parë çetniku, Vojsllav Sheshel kishte deklaruar së “Serbisë djerrinat e Kosovës, nuk i duhen asgjë”.

Edhe pasardhësi i tij në pushtet presidenti serb, Vuqiq po mendon me i ripushtuar pjesët më të bëgatshme të Kosovës.

Populli do te duhet të kuptojnë së më struktura autokratike të cilat i dëmtuan proceset, dhe te cilat struktura ne bisedime me Serbine, kan mundesi me i rrezikuar edhe interesat e Kosoves dhe shqiptareve ne Ballkan , duhet të lirohemi permes votes se lire, duke shkuar ne zgjedhje pas pandemise…

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Kronikë

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Një institucion financiar në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Autori i pamaskuar ka hyrë në ambientet e këtij institucioni dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë një...

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

Globi

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

  Afro-amerikani George Floyd, vdekja e të cilit në duart e Policisë shkaktoi një valë protestash në të gjithë SHBA, ka qënë i infektuar me koronavirus disa javë para vdekjes së...

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!