Kriza në Kosovë/ Kusari-Lila: Nuk mund të ketë qeveri të re pa shkuar më parë në zgjedhje

Hënë, 11 May 2020 22:01

Në intervistën e saj për “Çim Peka LIVE”, deputetja e Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila është shprehur se Kosova nuk mund të ketë një qeveri të re pa shkuar më parë në zgjedhje të jashtëzakonshme.

“Kushtetuta e Kosovës nuk sheh që, të kemi një mocion mosbesimi e të mos shkojmë në zgjedhje të jashtëzakonshme. Në Kosovë nuk i kemi rrethanat si në rajon. Nuk mund të kemi një qeveri të krijuar pa shkuar në zgjedhje parlamentare.

 
 

Në situatën aktuale, me vendimet e Gjykatës Kushtetuese dhe me dispozitat e Republikës së Kosovës nuk mund të ketë qeveri pa fituesin e zgjedhjeve, pra Vetëvendosjen”, u shpreh Kusari-Lila.

 
 
 

Sipas saj, “presidenti Hashim Thaçi ka mandatar partinë e dytë pa pyetur më parë Vetëvendosjen. Ka pritur vetëm 20 ditë Vetëvendosjen dhe ka ecur përpara me mandatimin”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Kronikë

Grabitet institucioni financiar në Korçë, hajduti terrorizon punonjësit me thikë

Një institucion financiar në Korçë ka rënë pre e një grabitje. Autori i pamaskuar ka hyrë në ambientet e këtij institucioni dhe nën kërcënimin e një thike ka marrë një...

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

Globi

Autopsia:George Floyd ishte me koronavirus

  Afro-amerikani George Floyd, vdekja e të cilit në duart e Policisë shkaktoi një valë protestash në të gjithë SHBA, ka qënë i infektuar me koronavirus disa javë para vdekjes së...

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Aktualitet

Gruaja rezultoi me Covid-19, karantinohet familja e mjekut

Covid hyn në shtëpinë e mjekut të spitalit të Krujës Ardian Mata. “Kruja po bëhet një vatër shumë e nxehtë i bëj thirrje ministrisë dhe ISHP-së të vijë të shikojë situatën...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!