Zeri i Amerikes/Shkup, Ali Ahmeti ftohet për të dëshmuar në Hagë

E mërkurë, 22 July 2020 23:20
 

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti është ftuar si dëshmitar nga Dhomat e Specializuara për Kosovën me seli në Hagë. Zoti Ahmeti njoftimin e ka bërë vetë në Facebook, ku shkruan se pa hamendje e ka pranuar ftesën dhe ka vendosur “kontakt konstruktiv dhe bashkëpunues me zyrtarët në Hagë”.

Ai shkruan më tej se sundimi i ligjit dhe arritja e drejtësisë së mirëfilltë joselektive, vendore dhe ndërkombëtare, janë synim dhe detyrim i tij i përhershëm në të gjithë veprimtarinë e tij.

Zoti Ahmeti, i cili ishte themelues i Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare që luftoi kundër forcave qeveritare maqedonase në vitin 2001, ka qenë më parë anëtar i lëvizjeve ilegale shqiptare në Zvicër dhe bashkëpunëtor i afërt me drejtuesit e Ushtrisë Çlirimitare të Kosovës. Pas konfliktit të vitit 2001 në Maqedoni (të Veriut) ai formoi partinë Bashkimi Demokratik për Integrim dhe për 16 vjet ndodhet në pushtet.

“Gjithmonë kam qenë ithtar i drejtësisë joselektive dhe jam në dispozicion të tërësishëm të organeve të drejtësisë për ta dëshmuar çiltërsinë e luftës çlirimtare të popullit shqiptar përballë gjenocidit të regjimit serb të Millosheviçit”, shkruan ai në Fecebook, por pa dhënë hollësi se kur do të shkojë në Hagë për të dëshmuar.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

Politikë

Spahiu:Financat publike drejt falimentit. Qeveria kampione, prej 8 vitesh nuk rrit pagat

  Skenari i LSI për rrëzimin e Ramës, Spahiu: Kemi vullnetin shpërthyes. Një vend pa rini është pa të ardhmeIsh-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu, thotë se financat publike drejt falimentit dhe...

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

Politikë

Qytetarja:RTV Ora televizioni i së drejtës.Ta paguajë vetë Rama haraçin

  Një qytetare ka marrë në telefon në emisionin “Ora Juaj”, ku është shprehur e revoltuar duke shprehur se RTV Ora është një televizion i së drejtës dhe i ndershmërisë. Sipas...

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Kronikë

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke.

Gazeta prestigjoze greke “VICE” i kushton shkrim lezhjanit Pëllumb Matrnikollaj, në 4-vjetroin e vrasjes së tij, në komisariatin e policisë greke. Gazetarja Maria Sydhiropoulou ka investiguar ngjarjet e ndodhura në...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!