Google i dhuron 15 GB hapsirë përdoruesve, ja hapat që duhet të ndiqni

Premte, 20 Prill 2018 11:24
Foto ilustruese Foto ilustruese

Google aktualisht ofron 15 GB hapësirë ruajtje falas për përdoruesit e saj për të ruajtur sendet në Google Drive, Google Photos dhe Gmail. Përderisa kjo duket e mjaftueshme për një përdorues mesatar, hapësira e lirë mund të kalojë me lehtësi kufirin standard në rast se harroni të fshini emailet e tepërta dhedokumente të mëdha që i bashkangjiten të postës. Për të liruar hapësirën në Gmail, mund t'i ndiqni këto këshilla të thjeshta që do t’ju ndihmojnë në shpërndarjen e atyre skedarëve të padëshiruar dhe hapjen e hapësirës në llogarinë tuaj Gmail.

Hapi i parë që duhet të merrni është të kontrollni përmbledhjen e ruatjes së materialve në Google. Për ta bërë këtë:

1.Futuni në llogarinë tuaj në Google

2.Klikoni ikonën e fotos në cepin e vogël në të djathë që do t’ju drejtojë drejt “ My account”

3.Më pas klikoni në ‘’ My account” ikon dhe më pas selektoni memoriën në google drive që do ta gjeni në poshtë tek preferencat.

4. Më pas klikoni tek “ Using_GB OF 15 GB.

5. Selektoni ‘ shikoni detajet’ që do t’ju tregojë se sa hapsirë është konsumuar nga Google Drive, Gmail, dhe Goolge photos.

Duhet të keni parasysh se dosjet Në PDF, fotot , videot të cilat janë në Google Drive, dokumentet e gjata në Gmail dhe dokumentat e tjera të cilat i keni hedhur në kosh por nuk i keni fshirë ju marrin një pjesë të madhe të memories.

Është e rëndësishme që të fshini këto emaili sesa të prisni 30 ditë që te fshihen automatikisht, pasi ju zënë një pjesë të madhe të memories. Ju mund ti fshini dhe të pastroni koshin tuaj duke ndjekur këto hapa:1. Zgjidhni opsionin Trash dhe Spam që do të gjeni nën opsionin 'Më shumë' nën butonin Shkruaj.2. Ndërsa duke klikuar në Trash ose Spam individualisht, do të shihni opsionet 'Fshi të gjitha mesazhet spam tani' për Spam ose zgjidhni 'Trashë Empty' tani për Plehra.

3. Zgjidhni opsionin e kërkuar dhe pastaj kliko 'OK', ajo do të fshijë të gjitha emailat e panevojshme në të njëjtën kohë.

Për të fshirë dokumentet e gjata të cilat zënë një hapsirë të madhe ose emaile të vjetra nga llogaria juaj në Google ju thjesht mund të shtypni këto komanda në menunë search në Gmail:

1.Për dokumenta të vjetër thjesht shtypni- older:2017/01/01 * Google ndjek formatin amerikan viti/muaji/ Dita/

2.Kjo komande do t’ju tregojë të gjitha emailet përpara 1 Janarit 2017. Ju mund të shtypni datën, muajin dhe vitin, dhe do tju shfaqen emailet nga ajo datë dhe më parë.

Ju gjithashtu mund të fshini dokumenta audio, dhe shumë të tjera duke ndjekur këto hapa:Në rast se dëshironi të fshini email që kanë madhësi të mëdha të tipit: 4m. Komanda do të tregojë email me bashkëngjitje që konsumojnë më shumë se 4MB. Ju mund të ndryshoni madhësinë duke shtypur një numër tjetër, kërkoni dhe fshini mesazhet që mendoni se nuk janë më të nevojshme.2. Nëse dëshironi të fshini skedarë audio, imazhe etj, mund të shkruani në komandën 'filename: jpg' për imazhet. Komanda do të kërkojë për email me bashkëngjitjet e 'llojit të treguar'. Zgjidh ato që doni të fshini dhe klikoni në ikonën e fshirjes në krye.

Ndërkohë që ju duket e lehtë që të kërkoni emailet duke vendosur këto komanda, nuk ka opsione që t’i zgjidhni emailet nga madhësia në Gmail, që do të thotë se ju duhet të kontrolloni çdo email me durim dhe më pas t’i fshini ato.Ka mjete alternative për të gjetur emailet sipas madhësis që ju ndihmojnë për të gjetur emailet sipas madhësis. Ky mjet online skanon emailin tuaj Gmail dhe etiketon inbox-in tuaj në katër kategori:

Në fillim ( emailet me dokumenta të mëdha)

Emailet me mbi 1 MB

Emailet me mbi 5 MB dhe Emailet me mbi 10 MB.Ju mund ti shkarkoni dokumentat në kompjuter përpara se t’i fshini për t’i parë edhe njëhere. Kur ti fshini emailet sigurohuni që ti keni fshirë edhe nga koshi.

 

Modifikuar më Premte, 20 Prill 2018 11:32

7772 komente

 • Përgjigju what color is cialis pill

  Hi there to every , for the reason that I am in fact
  eager of reading this webpage's post to be updated daily.
  It contains nice data. http://ciaalis2u.com/

  E mërkurë, 29 September 2021 13:08 komentuar nga what color is cialis pill
 • Përgjigju fcjapw2016

  Отечественные детективные сериалы https://bit.ly/3z5kR9u кинопрокат 2010

  E mërkurë, 29 September 2021 12:12 komentuar nga fcjapw2016
 • Përgjigju qkjkdi2012

  Новые боевики россия https://bit.ly/3A6cJaa душевные комедии

  E mërkurë, 29 September 2021 11:48 komentuar nga qkjkdi2012
 • Përgjigju rnazsn2020

  Фильмы ужасы на реальных событиях https://bit.ly/3AgmJxy смотреть детективы российские

  E mërkurë, 29 September 2021 11:22 komentuar nga rnazsn2020
 • Përgjigju tadalafil 20mg dosage

  Ahaa, its pleasant discussion about this post at this place at this
  blog, I have read all that, so at this time me also commenting here. https://tadalafili.com/

  E mërkurë, 29 September 2021 11:18 komentuar nga tadalafil 20mg dosage
 • Përgjigju rxeyxl2002

  Мультфильмы онлайн дисней https://bit.ly/3hoq06T бедная настя 37 серия

  E mërkurë, 29 September 2021 11:00 komentuar nga rxeyxl2002
 • Përgjigju doeadq2021

  Онлайн кино смотреть бесплатно https://bit.ly/3tyj8IW лучшие онлайн кинотеатры бесплатно

  E mërkurë, 29 September 2021 10:35 komentuar nga doeadq2021
 • Përgjigju oxdejt2008

  Фильмы на реальных событиях ужасы https://bit.ly/2X4Y2pj российские детективные сериалы онлайн

  E mërkurë, 29 September 2021 09:01 komentuar nga oxdejt2008
 • Përgjigju 토토

  Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group?
  There's a lot of people that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

  E mërkurë, 29 September 2021 08:40 komentuar nga 토토
 • Përgjigju manvrh2002

  Мелодрама 2016 россия смотреть фильм онлайн https://bit.ly/3E7M3bv 1 серия ворониных

  E mërkurë, 29 September 2021 08:34 komentuar nga manvrh2002

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Rreth shkëputjes nga ‘Berishizmi’

Politikë

Rreth shkëputjes nga ‘Berishizmi’

  Nga Mehmet Elezi - 20/10/2021 Kërkojnë me u shkëputë nga “berishizmi”. Berishizmi është pak a shumë periudha me protagonist Berishën. Mos duan të thonë: -me u shkëputë nga NATO? Anëtarësimi në NATO u...

Me pamje, mësymja e RENEA në një lokal në Kukës, arrestime për drogë dhe baste

Kronikë

Me pamje, mësymja e RENEA në një lokal në Kukës, arrestime për drogë dhe baste

  Policia e Kukësit në bashkëpunim me forcat RENEA ka zhvilluar një operacion antidrogë në Kukës të koduar si “Vila”për shkatërrimin e një baze droge në një lokal të marrë me...

Mitrovicë, anëtarët e 'Listës Serbe' i drejtohen së bashku kutive të votimit

Politikë

Mitrovicë, anëtarët e 'Listës Serbe' i drejtohen së bashku kutive të votimit

  Lista Serbe është partia e vetme serbe e Kosovës, e cila në të gjitha zgjedhjet merr pjesë me mbështetjen e Beogradit zyrtar. Pjesëtarë të këtij subjekti janë parë bashkërisht të dielën...