Vendimi i fundit i qeverisë para 7 prillit 1939

Tuesday, 07 Prill 2020 10:14

Nga Kastriot Dervishi

Dokumentet që kanë mbërritur deri në ditët tona që i takojnë 7 prillit 1939 nuk janë të plota. Me interes është vendimi i fundit i (i administruar) i qeverisë. Është ai nr.368, datë 6.4.1939, mbi autorizimin e 200 mijë frangave ari për Komandën e Mbrojtjes Kombëtare.

Kanë nënshkruar kryeministri Kostaq Kotta, që ishte edhe zëvendësisht ministër i Punëve Botore; ministri i Arsimit Abdurrahman Dibra, ministri i Ekonomisë Kombëtare Rrok Gera, ministri i Drejtësisë Faik Shatku dhe sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Ministrave, Izedin Beshiri. Mungojnë nënshkrimet e ministrit të Punëve të Jashtme Ekrem Libohova dhe ministrit të Financave Kolë Thaçi, të cilët nuk kanë qenë të pranishëm.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

Politikë

Nuk ka marrëveshje as sot/Bylykbashi: Ishim gati për konsensus, PS nuk hiqte dorë.

  Përfaqësuesi i PD në Këshillin Politik, Oerd Bylykbashi ka thënë, në një deklaratë për mediat pas tryezës që zgjati mbi 3 orë, u shpreh se, sot marrëveshja nuk u arrit...

Vasili:PS pret të dalë nga gjumi parizien Rama

Politikë

Vasili:PS pret të dalë nga gjumi parizien Rama

Vasili: PS pret të dalë nga gjumi parizien RamaNënkryetari i LSI, Petrit Vasili, deklaroi pas mbledhjes së Këshillit Politik se opozita nuk do jepte asgjë në këmbim të identifikimit biometrik...

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Aktualitet

Ndarja nga jeta e këngëtarit popullor, mesazhi i ish deputetes: Të qoftë i lehtë dheu artist i madh...

Pas lajmit pëer ndarjen nga jeta të kengëtarit të muzikës popullore dibrane Qerim Sula, ish deputetja demokrate e këtij qarku Dhurata Çupi, ka hedhur një shenim në faqen e saj...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!