Në vitin 1945 Shqipëria nuk kishte kufi me Jugosllavinë

Tuesday, 26 May 2020 13:45

Nga Kastriot Dervishi

Regjimi komunist mbante si datë të formimit të forcave të kufirit atë 25 prill 1945. Në këtë kohë në fakt nuk kishte asnjë organ kufitar, por dy batalione speciale kufiri bënin pjesë në armën e Divizionit të Mbrojtjes së Popullit, i cili sipas dokumentit të datës 26.11.1945 përbëhej nga 6138 veta. Vihet re se kufiri me Jugosllavinë nuk ekziston, si duket në kuadër të “vëllazërimit” të plotë midis dy partive dhe qeverive, nuk ishte nevoja për kufi. Janë formuar vetë dy batalione kufiri në Delvinë dhe Korçë, përkatësisht me 573 dhe 295 veta. Vetëm pasi u prishën marrëdhëniet me Jugosllavinë, në vitin 1949 u krijua Drejtoria e Kufirit në Ministrinë e Punëve të Brendshme.

Modifikuar më Tuesday, 26 May 2020 13:53

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Politikë

“Çdo manovër për sabotimin e marrëveshjes do jetë fatale”, Lefter Maliqi: Ramën e pret dështimi në zgjedhje

Deputeti Lefter Maliqi ka reaguar sërish për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore, e cila kundërshtohet të firmoset nga disa prej deputëtëve brenda Kuvendit Përmes një postimi në rrjetet sociale, Maliqi shkruan se...

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Kulturë

Konkursi poezisë/Dea Kodra:"Detaje në Natyrë"

Pershendetje!Quhem Dea Kodra,nxenese ne gjimnazin "Petro Nini Luarasi".Mu duk interesante teza e konkursit tuaj dhe ajo merr nje peshe dhe permase tjeter ne keto kohe te veshtira qe po kalon...

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

Politikë

Luan Baci publikon videon nga protesta te Albpetrol: Punonjësit kërkojnë pagat që u takojnë me ligj

  Përmes një video të publikuar në facebook, ish deputeti i PD-së, Luan Baçi shkruan se ndodhet pranë protestuesvë të Albpetrol. Baci thotë se ata po kërkojnë pagat që u takojnë...

Sondazh

Nothing found!

Sondazh

Nothing found!