1954/Ndalimi i martesave me shtetas të huaj

E Enjte, 08 October 2020 10:50

Martesa me të shtetas të huaj bëhej dikur vetëm me lejen e shtetit. Me dekretin nr.1897, datë 5.7.1954, të Presidiumit të Kuvendit Popullor, u ndryshua neni 23 i ligjit nr.601, sipas së cilit asnjë shtetas shqiptar nuk mund të lidhte martesë me shtetas të huaj, pa marrë më parë pëlqimin e Presidiumit të Kuvendit Popullor. Bënin përjashtim vetëm ata që kishin emigruar me punë.

Në nenin 23 të ligjin nr.601, datë 18.5.1948, kjo dispozitë ishte kështu: “Nuk mund të lidhin martesë në Shqipëri midis një shtetasi shqiptar dhe një shtetasi të huaj që ndodhet përkohësisht në Shqipëri për shkaqe pune, shërbimi ose për ndonjë arsye tjetër. Martesa midis një shtetasi shqiptar me një të huaj, që nuk hyn në kategorinë e shtetasve të huaj që përmenden në paragrafin e sipërm, mund të lidhet në Shqipëri vetëm me autorizim të ministrit të Punëve të Brendshme. Nëpunësit e shtetit dhe studentët shqiptarë nuk mund të lidhin martesë jashtë shtetit me një shtetas të huaj, pa autorizimin e ministrit të Punëve të Jashtme ose përfaqësuesit diplomatik shqiptar jashtë shtetit”.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

Politikë

Alibeaj: Çdo javë lind një skandal i ri, i cili i zë vend skandalit të mëparshëm

  I ftuar në Tempora në RTV Ora, ish-deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj, u shpreh se skandalet e kësaj qeverie ka qenë aq të shumta sa opozita e ka patur të...

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

Politikë

Çështja e detit në Hagë, ish-ministrja e LSI: Nxjerrë në pah se ku qëndron ngërçi i bisedimeve, Rama me dy fytyra

  Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar në lidhje me marrëveshjen e detit mes Greqisë dhe Shqipërisë, ku çështja do të shkojë në Gjykata e Hagës. Përmes një mesazhi në ‘Facebook’...

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

Politikë

Spahiu: Bashkia e Tiranës është kthyer në abuzuesen më të madhe të fondeve publike dhe taksave të rritura

  Eksperti i ekonomisë njëherësh dhe kryetar i Lëvizjes Socialiste për Integrim për Tiranën, Përparim Spahiu deklaron se përmes reformës territoriale, Bashkitë, sidomos kjo e Tiranës, janë kthyer në abuzuesit më...