Fletërrufeja në ndërmarrje

E Enjte, 15 October 2020 17:11

Dikur në qendra pune, ndërmarrje, reparte, apo në vende të dukshme në lagje, ekzistonte një kënd i quajtur emulacioni. Në to vendoseshin fotografi e citate të udhëheqjes. Por krahas tyre, vendoseshin edhe fletë demaskuese e kritikuesi në emër të kolektivit, prej të cilave kërkohej përgjigje. I prekur duhej patjetër të reagonte me një përgjigje. Këto teknika hynë sidomos në kohën e marrëdhënieve me Kinën e Mao Ce Dunit. Përveç fletërrufesë, përdorej edhe përshëndetja revolucionare, si thirrje për të përfaqësuar aksione, privacione, ikjen vullnetare nga qyteti, etj. Më poshtë pjesërisht dy shembuj, aq sa lejon shikimi nga fotot, të cilat janë marrë në Kombinatin e Tekstileve “Stalin” në Tiranë.

Fletërrufe

Shokëve: Thoma Goxhaj e Stefan Kerri. Dikur para nja 2 vjetësh, me shokët e fabrikës së kadifesë ju kërkuam një nga 3 kazanët me përbërës që prej fillimit të punës në fabrikën e ngjyrosjes nuk punojnë në repartin e zbardhjes.

Ju nuk i dhatë se gjoja kishin ndër mend t’i vinit vetë në punë këto kazanë. Për këtë, shoqja Vita ku dha dhe afat. Pse atëherë deri tani nuk i keni vënë në funksionim? Mos prisni të kalojnë edhe 15 vjet të tjera?

***

Përshëndetje revolucionare

Kolektivit të turnit “A” të repartit të tezgjahut të fabrikës së terital-leshit për iniciativën e guximshme për heqjen e progresives, e cila u përkrah shumë shpejt nga repartet dhe turnet e tjera po të kësaj fabrike. Këtë iniciativë e përkrahën edhe kolektivat punonjëse të fabrikave të tezgjahut e kadifesë. Po fabrikat e tjera, ç’masa kanë marrë në këtë drejtim.

Lini komentin tuaj!

Fyerjet dhe përdorimi i fjalëve banale, do të pasoj me fshirjen e komentit tuaj.

Lajmet e fundit

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

Politikë

Takimi në Elbasan, Kërpaçi: LSI, çdo ditë pranë të rinjve për t’i dhënë zë problemeve të tyre

  Kryetarja e forumit rinor të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Floida Kërpaçi duke marrë shkas nga takimi i sotëm i kryetares Monika Kryemadhi me të rinjtë e LRI-së në Elbasan, shprehet...

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

Politikë

Tabaku publikon videon: Shkatërrimi i shkollës “Sami Frashëri” një vend krimi, e gjitha u bë pa projekt

  Ish-deputetja e PD-së Jorida Tabaku, me anë të një postimi në “Facebook” ka publikuar një video, duke u shprehur se këto janë pamje nga vendi i krimit, ku u shemb...

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

Kronikë

Mësuesja humbi jetën nga Covid, vdes edhe vëllai. Në 2013 i vranë djalin

  Ditën e sotme mediat njoftuan për humbjen e jetës së mësues, Irena Bajlozi, në Përrenjas. Por sikur të mos mjaftonte kjo humbje, familja Bajlozi është goditur nga një tjetër tragjedi...